18.2.2016 06:00 | Technika

Inteligentný mobil za pár euro? V Indií je to možné!

Freedom251
Freedom251
Zdroj: freedom251.com
Asi 3,30 € tu má v prepočte stáť najlacnejší smartfón. Model od indickej firmy Ringing Bells má 4 palcový displej, dva fotoaparáty a operačný systém Android.

Na trh mu pomohli projekty indickej vlády ako je Make in India či Digital India. Veľkosť štátnych príspevkov ale nie je známa, informovala agentúra DPA. Telefón má značku Freedom251 a jeho názov je odvodený od ceny 251 indických rupií.

Trh s inteligentnými telefónmi zažíva v tretej najväčšej ekonomike Ázie v poslednom čase prudký rast. Podľa spoločnosti pre výskum trhu Counterpoint Research predbehla India nedávno Spojené štáty, a je druhým najväčším svetovým trhom so smartfónmi po Číne. V roku 2015 sa v krajine predalo viac ako 100 miliónov prístrojov. Trh ale ani zďaleka nie je nasýtený. Obdobné zariadenie vlastní stále približne iba 220 miliónov z približne 1,3 miliardy obyvateľov subkontinentu.

Jednoduchšie mobilné telefóny sa pritom predávajú viac ako smartfóny. Veľa Indov totiž veľmi hľadí na cenu a radšej siaha po lacnejších modeloch, najlepšie od domácich výrobcov. Tými najlacnejšími výrobkami ale aj v Indii na druhej strane často pohŕdajú, tak ako je to viditeľné na upadajúcom predaji malých áut Tata Nano.

Čítajte ďalej
Vianočné inšpirácie
Vianočné inšpirácie