18.2.2016 10:30 | Macho

Novým hitom medzi supernápojmi je ...

Niekde je obyčajný brezový les hotovým pokladom.
Niekde je obyčajný brezový les hotovým pokladom.
Zdroj: getty images
Pijete kokosovú vodu? Alebo tekutý endosperm kokosových orechov, ktorý je bohatý na vitamíny, minerály a ďalšie zdraviu prospešné látky? Zastarané!

Najnovšie ľudia posadnutí zdravým životným štýlom a fitness maniaci dávno prelievajú svoje hrdlá brezovou vodou. Miazgou briez, ktorá sa predtým používala iba ako vonkajšie tonikum na posilnenie vlasov. Miazga sa získava zo živých stromov vo Fínsku, Lotyšku a Litve. Teda pre európske trhy. Inak najväčší zdroj brezovej vody predstavujú nekonečné ruské tundry.

V Anglicku za štvrť litra čistej miazgy zaplatia nadšenci v prepočte približne 4 €. Brezovú vodu si do posilňovní berú aj celebrity, a nedajú dopustiť na jej účinky. Hoci bežná voda z kohútika hydratuje telo rovnako úspešne, tá brezová obsahuje látky podporujúce činnosť obličiek a pečene. Pri diéte a cvičení tak môže zvýšiť čistiaci účinok, podporiť vyplavovanie toxínov z tela a podporiť aj chudnutie. Brezová voda obsahuje veľa draslíku, antioxidantov zo skupiny flavonoidov a jednoduché cukry.Miazga sa získava navŕtaním stromu. Pokiaľ sa vykoná šetrne, brezu to neohrozí. Jednak sa tak odčerpá iba percento miazgy, ale diera sa rýchle zacelí. Breza je náletová a veľmi húževnatá drevina. Brezová voda tiež podporuje rast vlasov, ktoré vyhladzuje a zjemňuje.

VIDEO: Odber zo stromu (čeština, 3 min)

Čítajte ďalej
Vianočné inšpirácie
Vianočné inšpirácie