19.2.2016 10:15 | Technika

Otravné reklamné telefonáty za vás už vyrieši prešibaný robot!

Zlý sen otravných telefonistov je spustený.
Zlý sen otravných telefonistov je spustený.
Zdroj: iamdigitalnews.com
Pre ľudí, ktorých otravujú nevyžiadané reklamné telefonáty, vytvoril jeden americký inžinier a nadšenec do telekomunikačných systémov "pirátsky telefón".

Robota, ktorého stačí pridať do konverzácie ako tretieho a potom už len v tichosti počúvať tomu, ako na ponuky predstavované osobou na druhej strane linky odpovedá výrazmi typu "samozrejme", "áno?" alebo "hmmmm". Robot pomenovaný Jolly Roger Telephone využíva to, že operátor väčšinou ostáva na linke, dokiaľ je nádej, že by zákazníka mohol získať. Vo väčšine prípadov trvá hovor s robotom niekoľko minút, v prípade jednej káblovky to bolo dokonca 22 minút!

Výrazom Jolly Roger sa v angličtine označuje pirátska vlajka. Tvorca záznamníku Roger Anderson testoval rôzne osobnosti, ktoré by robot mohol predstavovať. Nakoniec zistil, že najlepšie funguje osoba čudáka, ktorý sa práve prebudil. Pracovníkov call centier zdržuje robot napríklad tým, že hovorí o potrebe si dať kávu, o tom, že mu ich hlas pripomína spolužiaka zo strednej školy, alebo ich žiada, aby všetko zopakovali. Anderson svoje repliky osobne nahral a systém ich použije podľa danej situácie. Robot je naprogramovaný tak, aby znel ústretovo. Ak vycíti, že operátorovi začne byť na telefonáte niečo podozrivé, prehlási robot niečo neurčité a požiada o zopakovanie ponuky.

Jolly Roger Telephone sa stretol s veľkým úspechom, jeho číslo 214-666-4321 bolo v uplynulých desiatich dňoch vytočené v USA asi 100.000 krát. "Ani v tej najbujnejšej fantázii ma nenapadlo, s akým záujmom sa (systém) stretne" povedal denníku The Washington Post Anderson, ktorý pracuje ako telekomunikačný poradca pre veľké spoločnosti. Podľa neho mu ľudia vyjadrujú podporu, pretože "pracovníkov telemarketingu neznáša úplne každý". Keď sa jeho systém stal hitom, spustil Anderson kampaň na webe Kickstarter, čo je internetová platforma, na ktorej jednotlivci prispievajú na nejaký projekt. Anderson by rád docielil toho, že jeho robot bude hovoriť viacerými hlasmi a jazykmi. A sníva aj o tom, že sa jeho systém rozrastie jedného dňa natoľko, že telemarketing sa stane zbytočným a systém reklamných call-centier sa úplne zrúti.

Čítajte ďalej
Vianočné inšpirácie
Vianočné inšpirácie