21.2.2016 14:00 | Military

Mlynček na mäso Verdun: Státisíce mŕtvych a jeden oslavovaný hrdina

Cintorín Douaumont. Aj takto vyzerá šialenstvo 1. svetovej vojny
Cintorín Douaumont. Aj takto vyzerá šialenstvo 1. svetovej vojny
Zdroj: getty images
Ofenzíva u francúzskeho Verdunu mala podľa predstáv nemeckého generálneho štábu priniesť zvrat do bojov na západnej fronte. Mala.

Útok na pevnostný systém, oslabený odvelením časti jednotiek a zbraní na iné úseky fronty, ale nakoniec dopadol podobne, ako iné operácie 1. svetovej vojny. Po prvotnom úspechu akcie spustenej nadránom 21.2.1916 sa nemecký postup zastavil, a ofenzíva prerástla do zákopovej vojny, tak typickej pre celý konflikt. Len krvavejšej.

Mesto Verdun, ležiace asi 250 km východne od Paríža, bolo pritom spolu s okolím jednou z najsilnejšie opevnených oblastí Európy. Obranu tvoril dvojitý pás opevnení obkolesujúcich mesto. Sieť malých pevností a bunkrov bola (aspoň teoreticky) schopná viazať významné sily protivníka. Mesto navyše malo pre Francúzsko aj veľký symbolický význam, počas prusko - francúzskej vojny (1870-1871) bol Verdun poslednou pevnosťou, ktorá padla do nepriateľských rúk.

To všetko toto vzali nemeckí generáli v čele s Erichom von Falkenhaynom do úvahy a prichystali mohutný útok, ktorý mal zmietnuť nepriateľa. Rovnako tak dúfali, že počas krátkej doby Francúzov zlomia a vyčerpajú. Skoro úplné vyčerpanie sa síce nakoniec dostavilo, ale na oboch stranách. Najprv to ale pre Nemcov vyzeralo nádejne, po niekoľkohodinovej delostreleckej príprave sa im v prvých dňoch podarilo postúpiť o tri až päť kilometrov po celej šírke fronty, a 25.2. dokonca padla pevnosť Douaumont. Vrchný veliteľ francúzskych vojsk Joseph Joffre ale dostal na miesto včas posily, ktorým postavil do čela generála Philippa Pétaina. Ten sa vďaka úspešnej obrane Verdunu stal národným hrdinom, skvelú povesť získanú v ťažkých bojoch 1. svetovej vojny ale stratil o 25 rokov neskôr v 2. svetovej vojne ako šéf kolaborantského vichistického režimu.

VIDEO: Bitka o Verdun (dokument, angličtina, 50 min)Až do začiatku jari 1916 sa ale zdalo, že by sa Nemcom mohol plán podariť, ešte 20. marca obsadili strategicky významné výšiny. Pétain ale vozil k Verdunu ďalšie posily a zásoby, pomohla mu v tom aj takzvaná svätá cesta, cesta spájajúca bojisko so zázemím. Po nej dňom a nocou putovali tisíce automobilov, od dôb "zázraku na Marne" v septembri 1914, kedy Francúzov zachránili parížske taxíky, sa ale organizácia výrazne zlepšila. Vojakov, zásoby a zbrane vozili nákladiaky, o ktorých spoľahlivé fungovanie sa starali tri desiatky servisných áut. A keď niektorý voz ostal stáť, bol okamžite odstránený z cesty a rýchlo opravený.

Francúzske velenie prišlo aj s ďalší novinkou, pravidelnou výmenou jednotiek v prvej línii. Tá na jednej strane situáciu vojakom v zákopoch uľahčila, pretože mali nádej na odpočinok v zázemí, zároveň ale do verdunského "mlynčeka na mäso" posielala stále ďalších a ďalších vojakov. Odhaduje sa, že za desať mesiacov trvania bitky prešlo Verdunom až 70 percent všetkých príslušníkov francúzskej armády. Nemci pritom (aj kvôli nasadeniu vojakov na niekoľkých frontoch) podobný systém nepoužívali.

VIDEO: Peklo Verdunu 1916 (bez komentára, 2 min)Napriek všetkej francúzskej snahe sa ale koncom jari 1916 zdalo, že Nemci môžu dosiahnuť pri Verdune požadovaného úspechu. Po Pétainovom povýšení sa aj kvôli chybám jeho nástupcov podarilo nemeckým vojakom na začiatku júna dobyť ďalšie územia vrátane pevnosti Vaux, ktorá sa držala od začiatku bojov. Pre odľahčenie verdunskému bojisku ale Spojenci spustili ofenzívu na rieke Sommě (kde boli okrem iného po prvý krát nasadené tanky) a Nemci museli časť jednotiek presunúť aj na východ, kde zaútočili Rusi. Počas leta prevzali iniciatívu pri Verdune Francúzi, ktorí potom na október naplánovali generálnu ofenzívu, ktorej cieľom bolo obsadiť späť pozície, v ktorých stáli francúzske vojská na začiatku bitky. Útok začal 23. októbra, kedy ťažké delá ráže 400 mm začali bombardovať pevnosť Douaumont. Začiatkom novembra Nemci bez boja opustili Vaux a bitka spela ku konci. Posledný útok začali Francúzi 13.12. 1916, a po niekoľkých dňoch bitka definitívne skončila - tam, kde začala.

Ťažké boje však nielen nenávratne poznamenali krajinu, v ktorej sú dodnes viditeľné stopy do výbuchoch granátov, ale hlavne stáli životy státisíce vojakov. Celkové straty sa odhadujú na 700.000 mužov (približne rovnako na oboch stranách), z ktorých asi 300.000 padlo. Napriek tomu dnes Verdun nie je symbolom nepriateľstva Francúzov a Nemcov, skôr naopak. Práve tu sa v septembri 1984 stretli prezident François Mitterrand s nemeckým kancelárom Helmutom Kohlom - a fotografia štátnikov držiacich sa počas smútočného obradu za ruky sa stala symbolom nemecko - francúzskeho zmierenia.

Čítajte ďalej
Vianočné inšpirácie
Vianočné inšpirácie