23.2.2016 16:00 | Macho

Spávate s mobilom pri posteli? Môže to mať negatívne následky

Mobil pri posteli môže ovplyvniť produkciu spermií. (ilustračné foto).
Mobil pri posteli môže ovplyvniť produkciu spermií. (ilustračné foto).
Zdroj: iStock
Žiarenie z mobilných telefónov negatívne ovplyvňuje produkciu spermií. 

Výskumy dokazujú, že nosenie prístroja vo vrecku nohavíc súvisí so zhoršenou produkciou a kvalitou spermií. Ale podľa izraelských vedcov škodí aj samotné telefonovanie a používanie telefónu, keď sa nabíja. Rovnako nebezpečné pre mužov je, keď spí s mobilom pri posteli.

Vedci z izraelskej Haify preukázali, že muži hovoriaci denne hodinu prostredníctvom mobilu majú dvakrát horšiu kvalitu spermií než tí, ktorí používajú tento prístroj len zriedka. A problematické je tiež udržiavanie telefónu do päťdesiatich centimetrov od rozkroku.

Páni, ktorí ho majú vedľa postele, vo vrecku nohavíc či na stole blízko rozkroku majú dvakrát viac problémov s kvalitou spermií než tí, ktorí ho udržujú ďalej ako pol metra od pohlaviach orgánov.

„Hladina spermií u nich bola tak nízka, že to súviselo s problémami s počatím. Ak sa snažíte počať dieťa a nepodarí sa to do roka, môžete sa zamyslieť aj nad tým, či nie je na vine váš mobilný telefón," uviedla autorka štúdie profesorka Marha Dirnfeldová z Univerzity v Haife.

Čítajte ďalej
Vianočné inšpirácie
Vianočné inšpirácie