28.2.2016 06:00 | Macho

Vieme, prečo sa chlapi neustále dotýkajú svojho rozkroku

Muži sa často dotýkajú rozkroku. (ilustračné foto)
Muži sa často dotýkajú rozkroku. (ilustračné foto)
Zdroj: iStock
Nedokážu sa veľakrát ovládať ani pri vystupovaní na verejnosti. 

Muži sa dotýkajú svojho rozkroku stále. Najčastejšie potom v prostredí, kde sú prítomné ženy aj sokovia zároveň. Napríklad v posilňovniach je toto správanie takmer neustálou aktivitou mužov. Vraj za to môže evolúcia.

Existuje niekoľko dôvodov, prečo sa muži neustále dotýkajú penisu a semenníkov a často si ich upravujú. Samozrejme pri športe a náročnom pohybe je to vec komfortu. Upravujú si visiace orgány tak, aby boli pohodlne uložené v upnutej bielizni.

Avšak muži sa dotýkajú penisu aj inokedy. Napríklad pri hovorení s inými mužmi. To je inštinktívne správanie z čias, keď ešte ľudia nenosili odevy a mužom tak hrozil priamy zásah od soka. Dotykom sa muži presviedčajú, že je všetko v poriadku, že penisu nehrozí nebezpečenstvo a rukou si ho chránia. Dotyk tiež pôsobí sekréciu oxytocínu v mozgu, takže znižuje rivalitu medzi mužmi a je prevenciou zvarov.

„Musíte si uvedomiť, že ruka v týchto miestach slúži ako poistka proti kamarátovi, ktorý by vás mohol chcieť kopnúť, alebo proti dieťaťu, ktoré vás tam neopatrnosťou buchne," vysvetľuje doktorka psychológie Vanessa Van Edwardsová.

Dotyky muža skutočne upokojujú. Nemá to nič spoločné so sexuálnym potešením. Ale výskumy dokazujú, že častý dotyk penisu rukou vedie k vylúčeniu oxytocínu - sociálneho hormónu - do mozgu muža. Ten je potom pokojnejší a obmedzí sa vplyv testosterónu podporujúci agresivitu a útočnosť. A dotyky sú tým častejšie, čím viac je muž nútený sa podriadiť spoločnosti.

Mnohí muži sa po dotýkajú rozkroku bez toho, že by si to uvedomovali. Opäť je to starý evolučný inštinkt. V dávnych dobách sa tak páni ubezpečovali, že ich pachové žľazy produkujú dosť sekrétu a oni sú cítiť tak, aby to priťahovalo partnerky.

Čítajte ďalej
Vianočné inšpirácie
Vianočné inšpirácie