2.3.2016 10:30 | Macho

Gorbačov: Milovaný aj nenávidený vodca, ktorý zmenil svet

Michail  Gorbačov
Michail Gorbačov
Zdroj: getty images
Po nástupe do čela sovietskych komunistov v roku 1985 začal zmeny, ktoré mali reformovať komunistický systém a dodať impériu novú silu. Opak sa ale stal pravdou.

Sovietsky zväz sa rozpadol a komunistický systém sa zrútil, až neskôr Michail Gorbačov, ktorý 2.3.2015 oslávi 85. narodeniny, priznal, že reformovať ani nešiel. Nositeľ Nobelovej ceny za mier z roku 1990 sa síce stal obľúbencom Západu a nádejou Východu, doma si ale rešpekt nezískal. Pre veľa ľudí viac ako návrat vytúženej slobody znamenali jeho reformy zdražovanie a stratu istôt, a veľa Rusov mu nemôže dodnes zabudnúť rozpad Sovietskeho zväzu.

Bývalý šéf stavropolských komunistov Gorbačov sa do Moskvy prepracoval v roku 1978 a postupne to dotiahol až do politbyra. Voľbe Gorbačova generálnym tajomníkom ÚV KSSS predchádzali tri rýchlo po sebe idúce úmrtia predchádzajúcich vládcov. V novembri 1982 zomrel Leonid Brežnev, vo februári 1984 Jurij Andropov a v marci 1985, deň pred voľbou Gorbačova, zomrel Konstantin Černenko. Asi najvážnejším súperom mu bol vo voľbe generálneho tajomníka strany šéf moskovských komunistov Viktor Grišin.

K víťazstvu pomohlo Gorbačovovi podľa historikov niekoľko faktorov. Jedným z nich bolo, že mal podporu vtedajšieho ministra zahraničných vecí Andreja Gromyka a šéfa obávanej tajnej služby KGB Viktora Čebrikova. Mala za ním stáť aj vplyvná skupina šéfov oblastných výborov. Gorbačov vtedy pôsobil ako "zjavenie" vďaka svojmu veku. Mal síce 54 rokov, ale medzi vtedajšou nomenklatúrou bol "mladíkom".Počas prvých desiatich mesiacov po nástupe Gorbačova odišli z vysokých funkcií desiatky ministrov a oblastných tajomníkov strany. Začala modernizácia hospodárstva, disidentovi Andrejovi Sacharovovi bol na jeho pokyn povolený návrat z vyhnanstva do Moskvy a prepustení boli aj ďalší disidenti. So svojim ministrom zahraničia Eduardom Ševardnadzem Gorbačov odštartoval dejinné zmeny v sovietskej diplomacii. V roku 1988 odmietol Brežnevovu doktrínu o obmedzenej zvrchovanosti socialistických krajín, čo bolo krokom k zániku socialistického bloku. Moskva zároveň prestala podporovať rôzne režimy či povstalecké hnutia po celom svete. V februári 1989 bol dokončený odsun sovietskych jednotiek z Afganistanu.

Perestrojka (prestavba) a glasnosť začali prenikať aj do vtedajších satelitov ZSSR. Už koncom roka 1986 sa Gorbačov vyslovil proti monopolu politických strán a o rok neskôr odsúdil výlučnosť akéhokoľvek štátu vnútri socialistického bloku. V takej atmosfére navštívil v apríli 1987 Prahu, ale návšteva vtedy ešte nesplnila očakávania. Gorbačov sa totiž nevyslovil k udalostiam roku 1968, ako mnohí očakávali. Aj vzťahy s USA sa začali otepľovať: po jeho stretnutí s Ronaldom Reaganom v októbri 1986 v Reykjavíku prišiel na Západe populárny "Gorby" v decembri 1987 na oficiálnu návštevu USA, kde bola podpísaná okrem iného aj Zmluva o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu (INF). Koncom roka 1989 oznámil na Malte pri schôdzke s Georgom Bushom koniec studenej vojny.

VIDEO: Posledné dni ZSSR (dokument, čeština, 53 min)Zmeny naštartované Gorbačovom pomohli k návratu demokracie do bývalého komunistického bloku a k zmene politickej mapy sveta, za ktoré ho v roku 1990 svet ocenil Nobelovou cenou za mier. Cenu Gorbačov preberal už ako prvý sovietsky prezident. Jeho prezidentstvo však trvalo iba krátko, do zániku ZSSR v decembri 1991. Pre Gorbačova, ktorého režim sa snažil ZSSR zachovať niekedy aj za cenu krviprelievania, to bol trpký koniec a politik nakoniec pocítil na vlastnej koži pravdivosť príslovia o tom, že doma nie je nikto prorokom. V Rusku sa z neho stal jeden z najmenej obľúbených politikov. Svoju úlohu v tom zohral aj jeho pokus obmedziť nadmerné požívaniu alkoholu.

V polovici roku 1991 sa ešte stal smutným hrdinom neúspešného pokusu konzervatívnych síl o puč. V tej dobe bol pučistami izolovaný na Jalte, hrdinom dňa sa stal naopak vtedajší ruský prezident Boris Jelcin. O päť rokov neskôr sa Gorbačov pokúsil o návrat, v prezidentských voľbách ale získal iba necelé jedno percento hlasov. Potom ešte založil niekoľko bezvýznamných strán a dnes stojí v čele svojej nadácie a je pravidelným účastníkom medzinárodných konferencií. Gorbačov, ktorý svojho času patril ku kritikom režimu ruského prezidenta Vladimíra Putina, podporil anexiu Krymu ako napravenia chyby sovietskeho vedenia, ktoré polostrov predalo Ukrajine. Súčasne odsúdil počínanie Západu, ktorý v reakcií na anexiu uvalil na Rusko sankcie. Západ a Rusko sú podľa Gorbačova v novej studenej vojne a môžu za to USA.

Gorbačov sa narodil 2.3.1931 v dedine Privolnoje v Stavropolskom kraji v roľníckej rodine. V Moskve vyštudoval právnickú fakultu a od roku 1952, kedy vstúpil do KSSS, trpezlivo stúpa po straníckom rebríčku. Verným sprievodcom vzostupov i pádov mu bola od roku 1953 manželka Raisa, ktorá vytvorila nový obraz manželky sovietskeho štátnika. V septembri 1999 zomrela na leukémiu. Spolu mali dcéru Irinu.

VIDEO: Súd s Gorbačovom - Nikolaj Starikov (dokument, titulky, 10 min)

Čítajte ďalej
Vianočné inšpirácie
Vianočné inšpirácie