4.3.2016 10:00 | Macho

Obriezka: Je to len miliardový biznis a mrzačenie penisu?

Aj ten banán vyzerá divne, a nieto ešte zdravý penis.
Aj ten banán vyzerá divne, a nieto ešte zdravý penis.
Zdroj: getty images
Hlavne americkí urológovia propagujú plošnú obriezku chlapov hneď po narodení. Máte pocit, že niečo na tom smrdí? Nie, slabá hygiena to nebude.

Hoci v množstve prípadov pri zúžení predkožky je obriezka viac ako žiaduca, pretože znižuje riziko zdravotných komplikácií súvisiacich s neschopnosťou pretiahnuť predkožku, stal sa nej  veľký biznis.

A zapojili sa do neho mnohé zdravotnícke organizácie, ktoré jednostranne vyzdvihujú len jej výhody. A nejako "zabúdajú" na nevýhody. Ešte nedávno lekári považovali za zbytočné napríklad slepé črevo či mandle. Ale všetky časti ľudského tela plnia svoju funkciu. Rovnako  tak evolúcia vybavila mužský penis predkožkou. A aj keď sa obriezka vykonáva rituálne z náboženských dôvodov už tisíce rokov, stále sa chlapci rodia s predkožkou, pretože žaluď bez nej zhrubne a zníži sa jeho citlivosť. Predkožkový vak je pre neho ideálnym prostredím, ktoré nepredstavuje žiadne zdravotné riziko, pokiaľ muž dodržiava základné hygienické návyky.

„Plošne sa obriezka vykonáva v USA kvôli puritánom z 19. storočia, ktorí chceli vyhubiť  masturbáciu. Lenže muži masturbujú rovnako často, aj keď obriezku nemajú. Len majú menej citlivý žaluď a vystavujú ho väčšiemu tlaku a treniu,“ vysvetľuje Peter Lloyd, autor knihy Stand by Your Manhood a propagátor neobrezaného penisu.

Odstránením predkožky zbavuje lekár muža jednej z najcitlivejších častí jeho tela. Na predkožke a okolo uzdičky je ohromné množstvo nervových zakončení, ktorých jemné dráždenie spôsobuje mužom rozkoš. Predkožka pritom chráni citlivý žaluď pred zranením a zhrubnutím, ktoré pôžitok zo stimulácie znižuje. Pritom neplatí ani to, že predkožkový vak zhoršuje hygienu penisu. Naopak. Pri pravidelnom umývaní sa v ňom tvorí zdravá bakteriálna kultúra, ktorá chráni sliznice žaluďa pred prienikom nebezpečných kmeňov baktérií. Predkožkový vak pritom tiež produkuje feromóny, ktoré sú sexuálne veľmi dráždivé pre ženy.

Západní vedci uvádzajú, že obriezka pomáha znížiť riziko prenosu vírusu HIV pri heterosexuálnom styku. Ale v USA je väčšina mužov obrezaná, a miera prenosu je tam aj tak rovnako vysoká ako u národov neobrezaných. Dôvodom propagácie obriezok je dnes biznis. „Je to multimiliónový obor, takže je tu veľmi veľký finančný tlak na vykonávanie obriezok. A je tu veľa ľudí, ktorým z obriezok a novorodeneckej predkožky plynú peniaze, ktoré by neplynuli. Zabudnite  na ľudské práva, tu ide o všemocné doláre,“ tvrdí Jonathon Conte, zakladateľ amerického hnutia Intactivist, ktoré v rámci USA bojuje proti obriezke.

Čítajte ďalej
Vianočné inšpirácie
Vianočné inšpirácie