4.3.2016 17:30 | Military

Odsúdenie Maguirovcov: Justičný omyl, ktorý dodnes straší Britániu

Štát si omyl prizná iba výnimočne.
Štát si omyl prizná iba výnimočne.
Zdroj: getty images
Matka Anne ako hlava rodiny, jej manžel, dvaja synovia, brat, švagor a rodinný známy, tí všetci si za ukrývanie výbušnín pre IRA rozdelili rozsudky spolu za 73 rokov.

Nikto z nich však žiadne bomby pre Írsku republikánsku armádu nikdy neukrýval. Dňa 4.3.1976 bol definitívne potvrdený jeden z najväčších justičných omylov Británie. Bol to posledný z troch veľkých obdobných justičných omylov v polovici 70. rokov, kedy postupne boli do väzenia poslané tri skupiny údajných teroristov, ktorí sa ale ničím neprevinili.

Na rodinu Maguirovcov polícia narazila pri vyšetrovaní tzv. Guildfordskej štvorky, štvorice ľudí, ktorí boli v roku 1975 neprávom odsúdení za pumový útok spáchaný príslušníkmi IRA. Švagor Anne Maguirovej Guiseppe  Conlon prišiel v decembri 1974 do Londýna z Írska, aby sa stretol s obhajcami svojho syna, ktorý bol obvinený z podielu na bombovom útoku z Guildfordu. Gerry Conlon si nakoniec s tromi priateľmi odsedel pätnásť rokov za teroristický útok, ktorý nespáchal (na základe skúsenosti potom napísal neskôr sfilmovanú knihu V mene otca), jeho otec priviedol políciu k spomínanej rodine.

Detektívi, istí si svojim úsudkom, označili dom Maguirovcov na severe Londýna za skladisko a továreň IRA. Testy na nitroglycerín ich dohady čiastočne potvrdili, substancia tejto látky sa nachádzala na pokožke šiestich zo siedmich obžalovaných.  Výsledky však neboli veľmi preukázateľné. Nitroglycerín sa napríklad objavoval len na niektorých vzorkách a ani absencia ďalších dôkazov nezabránila polícii predvolať rodinu pred súd, ktorý trval šesť týždňov.

Anne a jej manžel Patrick dostali po 14. rokoch, ich synovia Vincent (17) a Patrick (14) 5  resp. 4 roky, a trojica brat Anne - Sean Smyth, švagor Giuseppe Conlon a rodinný priateľ Patrick O'Neill si vypočuli po dvanástich rokoch. Všetci si svoje tresty odsedeli. Už v priebehu ich trestu, hlavne potom, čo ani na smrteľnej posteli Conlon, ktorý zomrel v roku 1980 vo väzení, nepriznal svoju vinu, sa začalo pochybovať, či sa spravodlivosť predsa len nezmýlila.

Až v roku 1991, rok po prepustení Anne a jej manžela to Briti priznali. Ešte v roku 2015 sa ministerský predseda Tony Blair Maguirovcom ospravedlňoval za krivdy, ktoré im systém spôsobil.

Čítajte ďalej
Vianočné inšpirácie
Vianočné inšpirácie