8.3.2016 06:00 | Technika

Vlhký sen každého profi fotografa sa volá ... Hasselblad

Vlastniť ho nie je lacný špás, preto si ho kupujú iba tí, ktorí to s fotením myslia vážne.
Vlastniť ho nie je lacný špás, preto si ho kupujú iba tí, ktorí to s fotením myslia vážne.
Zdroj: getty images
Meno Hasselblad sa spája so švédskou spoločnosťou so sídlom v Göteborgu, vyrábajúcou fotoaparáty najmä na stredný formát - pravé zrkadlovky.

Ide o pomerne drahé prístroje, ktoré využívajú v prvom rade profesionáli, prípadne aj nároční amatéri. Fotoaparáty na stredný formát Hasselblad nesú meno Victora Hasselblada ( * 8.31906 - † 5.8. 1978)

Rodina Hasselbladovcov sa venovala od roku 1841 obchodu s firmami vo Veľkej Británii, Holandsku, Dánsku, Nemecku a ďalšími krajinami. Vtedajšia spoločnosť F.W. Hasselblad & Co patrila medzi prosperujúce švédske firmy a v rámci exportno-importnej činnosti sa venovala aj novým tovarom - fotografickým potrebám. Victor Hasselblad bol štvrtou generáciou zaoberajúcou sa obchodom. Fotografia v ňom vyvolávala nadšenie, rodinný podnik Hasselbladovcov sa špecializoval na dovoz a vývoz fotomateriálu. So svojou budúcou manželkou Ernou Nathorstovou sa Hasselblad stretol v roku 1934. Mala vtedy 19 rokov. Hasselblad sa zaujímal nielen o fototechniku, ale aj samotné fotografovanie. Okrem toho patril k pomerne rozhľadeným ornitológom. Svet vtáctva ho priťahoval. Preto sa pri konštruovaní fotoaparátov usiloval, aby technicky bolo možné nimi zachytiť operencov. Úspešnosť jeho úsilia dosvedčuje skutočnosť, že v roku 1935 publikoval knihu s názvom Migratory Bird Passages. Je v nej mnoho fotografií letiacich vtákov. Také snímky boli v tých časoch skôr zriedkavosťou.Pre nezhody s otcom si v roku 1937 zadovážil v centre mesta obchod na fotoaparáty a nazval ho Victor Foto. Práca v ňom mu priniesla povesť jedného z najlepších znalcov fotografovania a všetkého, čo s tým súviselo. V predajni mal aj laboratórium. V rokoch 1939-40 už nacistické Nemecko vstúpilo do niektorých severských štátov. Začiatkom 40. rokov 20. storočia sa mobilizovala aj švédska armáda. Nemecké letecké sily monitorovali škandinávsky vzdušný priestor. Z jedného čiastočne zničeného nemeckého prieskumného stroja švédski vojaci vybrali fotoaparát. Čoskoro Hasselblada kontaktovala švédska vláda. Pre potreby vzdušných síl mal skonštruovať fotoaparát na prieskumnú činnosť. V roku 1941 založil firmu Victor Hasselblad AB, aby pre potreby letectva zhotovoval fotoprístroje. Krátko po vojne, v roku 1948 firma vyrobila prvý aparát pre civilné účely.

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) si prístroje Hasselblad vybral do programu Apollo a od roku 1962 sa stali súčasťou vesmírnych letov s ľudskou posádkou. V letoch rakiet Apollo-8, 9, a 10 sa využívali modely 500 EL s objektívmi Zeiss Planar a Zeiss Sonnar. V roku 1969 sa dostal na palubu rakety Apollo-11 popri modeloch 500 EL aj aparát 500 EL Data Camera špeciálne upravený na snímanie mesačného povrchu. S ním chodil po Mesiaci Neil Armstrong.

V posledných rokoch 20. storočia zasiahla oblasť fotografie - konštrukcie prístrojov a následne aj vyhovovania snímok - výrazná zmena, digitalizácia. Ani spoločnosť v Göteborgu sa nevyhla zmene výroby a prešla na digitalizované prístroje. Tie sa v oblasti stredného formátu opäť radia do špičky na svetovom trhu.

Čítajte ďalej
Vianočné inšpirácie
Vianočné inšpirácie