8.3.2016 17:28 | Zaujímavosti

Narkomani a pijani medzi zvieratami, alebo keď má opička opičku

Vieš o tom, že počas evolúcie sme sa vyvinuli z človeka?
Vieš o tom, že počas evolúcie sme sa vyvinuli z človeka?
Zdroj: iStock
Soby žerú muchotrávky, klokany milujú makové semienka a kočkodany nepohrdnú jedným či dvoma koktailmi. Kto zo zvieracej ríše si ešte rád dá "do nosa"?

Ako sa ukazuje, alkohol a ďalšie drogy nie sú iba výsadou ľudí, ale ich konzumácia je značne rozšírená aj medzi zvieratami. O ľuďoch je známe, že radi siahnu po poháriku alkoholu alebo nejakej omamnej látke, aby unikli monotónnosti každodenného života. A to isté platí pre množstvo zvierat, ktoré si pravidelne doprajú hlt niečoho ostrejšieho, alebo drogy, ako sú napríklad opiáty. "Niektoré zvieratá sú feťáci, iné pijani," tvrdí biológ Mario Ludwig. Tento nemecký vedec, zoológ a propagátor prírody sa špecializuje na hľadanie svojráznych a menej známych javov zo sveta zvierat, ktoré potom ako spisovateľ knižne popularizuje.

Soby milujú muchotrávky červené, ktoré obsahujú halucinogény. A keď končia s jedlom, už sa nad ním uvoľnene vlnia a potácajú. Aj v Tasmánii sú u niektorých zvierat drogy veľkým hitom. Klokany pravidelne vyrážajú na makové polia, žerú makovice a nechávajú sa omámiť morfínom, ktorý obsahujú. Potom okolo pobehujú v kruhoch ako šialení, dodal Ludwig. Nič však neprekoná delfíny skákavé. "Tí využívajú ako rekreačnú drogu iné zviera - štvorzubca," uviedol Ludwig. Tieto ryby pravdepodobne delfínom chutia rovnako ako Japoncom, ktorí ich dôkladne upravených konzumujú pod označením fugu. Telo štvorzubca (Tetraodon nigroviridis ) totiž obsahuje silný nervový jed tetradoxín. Delfíny boli dokonca nafilmované, ako prenasledujú štvorzubca, a podávajú si ho dokola podobne, ako milovníci trávy jointa. "Z nejakého dôvodu sa ale zdá, že sa tejto kratochvíle zúčastňujú iba mladé samce," dodal Ludwig.

VIDEO: Stačí trocha prezretého ovocia a africké zvieratá majú nakúpené

U mnohých zvierat bola spozorovaná konzumácia alkoholu v podobe skvaseného ovocia a bobuľovín. Ale ježkovia v Británii majú iný závažný alkoholový problém. Dôvodom je, že záhradníci do záhrad rozmiestňujú tzv. pivné pasce, aby ochránili svoje kvety a zeleninu pred hladnými slimákmi. Lenže slimáky sú najobľúbenejšou potravou ježkov, ktorí robia nájazdy na nádobky s pivom, kde sa už váľajú slimáky. Potom sú väčšinou tak opití, že zaspia kde sú - bez ohľadu na to, či sú chránení pred predátormi alebo nie. Ešte menšie zábrany, pokiaľ ide o alkohol, však majú kočkodany žijúce v Karibskom mori na súostroví Svätý Krištof a Nevis. Tí sa neobťažujú zberom kvasiaceho ovocia alebo hľadaním nejakých pivných pascí. "Jednoducho vypijú turistom koktaily, a potom sa zvalia priamo na pláži," dodáva Ludwig.

Čítajte ďalej
Vianočné inšpirácie
Vianočné inšpirácie