9.3.2016 17:30 | Technika

Máte v mobile Android? Tak táto správa vás nepoteší

Android je rozsiahla open source platforma, ktorá vznikla najmä pre mobilné zariadenia (smartphone, PDA, navigácie, tablety)
Android je rozsiahla open source platforma, ktorá vznikla najmä pre mobilné zariadenia (smartphone, PDA, navigácie, tablety)
Zdroj: getty images
Počet vydieračských programov pre smartfóny s najrozšírenejším operačným systémom Android sa za posledný rok nepríjemne zdvojnásobil. A keby len to.

Tieto škodlivé aplikácie, tzv. ransomware, sú schopné zašifrovať zariadenie, zmeniť jeho PIN alebo uzamknú obrazovku a za opätovné sprevádzkovanie požadujú výkupné. Vyplýva to zo štúdie antivírusovej firmy Eset. "Presunom stále väčšieho počtu užívateľov od počítačov k mobilným zariadeniam sa na tieto zariadenia presúvajú aj naše citlivé osobné dáta. Z tohto dôvodu sa útočníkom oplatí sústrediť útoky pomocou ransomware na Android," uviedol výskumník Esetu Robert Lipovský.

Rovnako ako ostatné typy škodlivého softwaru na Androide, napríklad trójske kone posielajúce spoplatnené SMS, zaznamenal ransomware v posledných rokoch závratný vývoj a tvorcovia týchto vírusov prebrali množstvo techník, ktoré sa ukázali byť účinné pri útokoch cielených na stolné počítače. "Kvôli stále rastúcej popularite inteligentných telefónov sa tieto technológie stávajú veľmi lákavým cieľom hackerov. Tento fakt nie je dobrou správou pre majiteľov zariadení s Androidom, pretože ich výrobcovia v prevažnej väčšine nie sú schopní svojim užívateľom bez veľkých omeškaní (ak vôbec) distribuovať bezpečnostné aktualizácie, na rozdiel od platforiem iOS či Windows Phone," uviedol odborník na kybernetickú bezpečnosť zo spoločnosti DCIT Karel Miko.

VIDEO: 5 tipov, ako na ransomware (návod, angl + cz titulky, 2:50 min)

V prípade uzamknutia monitoru sa spravidla jedná o druh tzv. "policajného ransomware", ktorý sa snaží zastrašiť obete tým, že ich falošne obviní z nelegálneho sťahovania obsahu a núti ich zaplatiť určitú pokutu. Tento program škodí prakticky neprelomiteľným šifrovaním, čo znamená, že užívatelia nemajú žiadnu možnosť, ako získať späť napadnuté súbory. "Užívatelia zariadení s Androidom by preto mali mať tieto hrozby na pamäti a myslieť na prevenciu. Medzi najúčinnejšie opatrenia, ktoré môžu užívatelia podniknúť, je vyhnúť sa návštev neoficiálnych obchodov s aplikáciami, a nainštalovať si mobilnú bezpečnostnú aplikáciu, ktorú si budú priebežne aktualizovať. Okrem toho je dôležité mať všetky dôležité dáta z mobilného zariadenia zálohované," dodal Lipovský.  Podľa štúdie sa útočníci nezameriavajú iba na krajiny východnej Európy. Množstvo nedávno odhalených ransomware útokov na Android, ako napríklad Simplocker a LockerPIN, sa zameriavala na obete v USA.Čítajte ďalej
Vianočné inšpirácie
Vianočné inšpirácie