13.3.2016 06:00 | Zaujímavosti

Moloch tŕnitý: Živý kaktus púšte

Vedci na základe molochovho systému napájania skúšajú vymyslieť zásobník vody pre púšte.
Vedci na základe molochovho systému napájania skúšajú vymyslieť zásobník vody pre púšte.
Zdroj: getty images
Tento krásavec sa volá moloch a jeho koža funguje ako špongia! Táto jašterička žije v najvyprahnutejších púšťach Austrálie, kde je vody žalostne málo.

Aby prežila, získava vodu fascinujúcim spôsobom. Cez výrastky na koži vlahu zachytáva zo vzduchu, hmly či dokonca vlhkého piesku. Voda sa na ostňoch vyzráža a potom molochovi cez špeciálne kanáliky ukryté v koži steká priamo do úst!

Od smädu určite neumrie. Molocha tŕnitého od smrti z nedostatku vody chráni jeho špeciálna koža. Je pokrytá rohmi a tŕňmi, vďaka čomu vyzerá na prvý pohľad naozaj strašidelne. Paradoxne je však táto jašterička úplne neškodná a svoj zvláštny vzhľad využíva vo svoj prospech. S prehľadom ním odrádza predátorov, ktorí si útok na ostnaté čudo rýchlo rozmyslia. Práve jeho kožné výrastky mu umožňujú, že ani na najsuchšom mieste na zemi neumrie od smädu. Počas chladnej noci sa na nich vyzráža vzdušná vlhkosť a potom vlaha z ostňov steká cez molochovu šupinatú kožu do polootvorených kožných kanálikov. Odtiaľ sa bez problémov dostane až ku kútikom jeho úst a on môže piť. Vedci sa domnievajú, že tekutina dokáže vďaka špeciálnej štruktúre kanálikov tiecť dokonca aj proti smeru gravitácie, od nôh k ¬molochovým ústam. Takto dokáže v pohode prežiť aj v oblastiach, kde by to iné zvieratá už dávno vzdali.

Pre svoj dračí vzhľad vyzerá nebezpečne, no v skutočnosti je moloch mierumilovné zvieratko.


Moloch tŕnitý (Thorny Devil / Moloch horridus)
Dĺžka: 15 - 20 cm
Hmotnosť: 33 - 88 gramov
Žije: Púšte a  suché planiny Austrálie
Potrava: Mravce, za minútu zožerie 24 - 45 mravcov
Dožíva sa: Odhadom až 20 rokov
Zaujímavosti: Moloch dokáže podobne ako chameleón meniť farbu a dokonale splývať s prostredím. Meno si vyslúžil vďaka svojmu hrozivému vzhľadu. Moloch bol ostnatý antický démon známy z Biblie, ktorý sa živil malými deťmi.

Čítajte ďalej
Vianočné inšpirácie
Vianočné inšpirácie