19.3.2016 06:00 | Zaujímavosti

Maják na myse Horn: Ako sa žije na konci sveta?

Mys Horn z južnej strany.
Mys Horn z južnej strany.
Zdroj: getty images
Mráz, silný vietor a žiadni susedia v okruhu piatich hodín. Tak vyzerá pracovisko čílskeho dôstojníka Josého Aguaya na majáku v južnom cípe Južnej Ameriky.

Na starosť má okrem iného bezpečnosť lodí v Drakovom prielive, ktorý je považovaný za jednu z najnebezpečnejších morských oblastí sveta. V prielive, ktorý oddeľuje Atlantik od Tichého oceánu, silný vietor, veľké vlny a ľadovce od 17. storočia zavinili smrť asi 10.000 námorníkov. Rýchlosť vetra tam dosahuje až 100 km/h, tak sa niet čomu čudovať, že sa v ňom potopili už stovky lodí.

VIDEO: Nebezpečná plavba cez mysČiľan Aguayo (36) prišiel do nehostinnej oblasti dobrovoľne pred pár mesiacmi a stráviť by tu mal rok. Na malom ostrove bez stromov, kde jediné dve budovy sú maják a kaplnka, ale nie je úplne sám. Žije tam s ním manželka a deti - Vicente (11) a Montserrat (5). Pre rodinu sú v lete rozptýlením návštevy turistov. "Doteraz sem prišlo asi 4000 návštevníkov a všetci sa pýtajú, ako sa môžem stále tak usmievať," hovorí José Aguayo. Dodáva však, že nie sú úplne odrezaní od sveta: majú satelitné pripojenie a internet. Deti sa vraj nenudia ani keď je veľmi škaredé počasie, prebavia sa na hernej konzole.

V januári 2016 uplynulo 400 rokov od objavenia Hornovho mysu Holanďanom Willemom Schoutenom, ktorý ho pomenoval po svojom rodnom meste Hoorne. Počet lodí preplávajúcich touto oblasťou výrazne klesol po roku1914, kedy bol otvorený Panamský prieplav. Dnes je divoký Drakov prieliv vyhľadávaný hlavne dobrodruhmi medzi jachtármi.

VIDEO: Výhľad z majáku

Čítajte ďalej
Vianočné inšpirácie
Vianočné inšpirácie