18.3.2016 17:41 | Military

Generál Josef Bryks: Nezlomili ho nacisti ani komunisti

Josef Bryks
Josef Bryks
Zdroj: prodej-knih.cz
Vojnový hrdina, pilot britskej RAF, nositeľ Radu britského impéria, ale aj niekoľkonásobný väzeň a "večný útekár".

Tým všetkým bol generál Josef Bryks, ktorý verne slúžil vlasti, ktorého za to po vojne a nástupe komunistickej diktatúry odmenila fingovaným procesom a dlhoročným väzením, počas ktorého pri práci v uránových baniach vo veku 41 rokov zomrel. Dňa 18.3.2016 uplynie od jeho narodenia sto rokov.

Josef Bryks pochádzal z roľníckej rodiny z Hané. Pred vojnou študoval na Vojenskej akadémii v Hraniciach, kde dosiahol hodnosť poručíka so špecializáciou leteckého pozorovateľa a neskôr aj stíhacieho pilota. Po okupácii pomáhal organizovať úteky československých pilotov do Poľska. Potom sám za dramatických udalostí utiekol do Francúzska. Jeho útek z protektorátu sprevádzalo aj uväznenie v Maďarsku a zrada, pravdepodobne od vlastnej manželky.

Do bojov vo Francúzsku sa už nestihol zapojiť, bol presunutý do Británie. Tu okrem iného slúžil v 310. československej stíhacej peruti RAF a následne aj u 242. stíhacej peruti. V júni 1941 bol blízko mesta Lille zostrelený, jeho lietadlo mal zasiahnuť slávny nemecký stíhač Adolf Galland. Bryks bol po krátkom schovávaní zatknutý Nemcami a uväznený. Nakoľko sa vydával za Brita, bol umiestený do zajateckého tábora. Tu sa pokúsil najmenej päťkrát o útek, vždy neúspešne (raz utiekol a pripojil sa k poľskej Zemskej armáde, potom bol dolapený).

Po vojne sa oženil s Angličankou Gertrudou Roseovou, stal sa učiteľom angličtiny a teórie lietania na leteckom učilišti. Po komunistickom puči poslal rodinu do Anglicka, sám však bol zatknutý a vo vykonštruovanom procese odsúdený k desiatim rokom ťažkého žalára. Neskôr  bol za údajnú prípravu vzbury a úteku odsúdený k ďalším dvadsiatim rokom. Počas väzby ale nestrácal hrdosť a odmietal sa podriaďovať väzenskému režimu. Bol zaradený na prácu do jáchymovských uránových baní. Tu vážne ochorel, ale bola mu odopieraná lekárska starostlivosť a v auguste 1957 zomrel.

Rehabilitovaný bol až po roku 1989. Najprv bol in memoriam povýšený na plukovníka, v októbri 2006 mu bol prepožičaný Rad Bieleho leva a v roku 2008 ho český prezident Václav Klaus povýšil in memoriam do hodnosti brigádneho generála.

VIDEO: Muž, ktorý precenil českú dušu alebo Úteky Josefa Bryksa (dokument, čeština, 52 min)

 

Čítajte ďalej
Vianočné inšpirácie
Vianočné inšpirácie