20.3.2016 06:00 | Technika

Na svete je prvý robot, ktorý vám prinesie pizzu až pred dvere

Robot, ktorý dokáže roznášať pizzu.
Robot, ktorý dokáže roznášať pizzu.
Zdroj: printscreen youtube.com
V budúcnosti sa vám už nestane, že vám prinesú domov studenú pizzu. 

Spoločnosť Domino´s v spolupráci s Marathon Robotics vytvorili prvého roznášača pizze v podobe robota. Ide o vojenského robota, ktorý bol navrhnutý tak, aby sa dokázal uhýbať guľkám na bojisku.

Teraz bude ale roznášať pizzu až rovno k dverám zákazníkom. Biely štvorkolieskový robot môže ísť až rýchlosťou 20 km/h. V uliciach sa orientuje na základe senzorického systému, ktorý používa lasery, vďaka ktorým identifikuje prekážky a vypočíta si najlepšiu cestu.

Vo vnútri elegantného robota je odkladací priestor s regulovanou teplotou. Pizzu dokáže udržať stále teplú a nápojde naopak studené. Pomocou špeciálneho kódu si môžu zákazníci vybrať jedlo z robota. Generálny riaditeľ Domino´s group povedal, že tradičný spôsob dopravy pizze je neefektívny do budúcna. Nie ale všetky dodávky by dokázal vybaviť robot, takže predsa len ľudí budú ešte potrebovať.

Austrálsky podnikateľ je presvedčený, že nový systém by znížil náklady na mzdy, ale aj náklady na prevádzkovanie áut, ktoré používajú pri donáške. Aj keď presnú sumu, koľko investovali do rozvoja robotov, neprezradili, nebolo to určite málo, informuje dailymail.co.uk.

Preto premýšľajú, že na nich nainštalujú bezpečnostné kamery, ak by sa ho pokúsil nejaký vandal poškodiť. Robot je pripravený na nasadenie a má za sebou niekoľko skušobných jázd. Čakajú ho ale ešte bezpečnostné testy od štátnych orgánov, ktoré regulujú používanie ciest a chodníkov. Problémy by mu mohli robiť rozbahnené či skalnaté terény, preto by mal jazdiť po chodníkoch pre chodcov ako aj po cyklistických chodníkoch. Musia byť splnené všetky zákonné požiadavky. 

Čítajte ďalej
Vianočné inšpirácie
Vianočné inšpirácie