21.3.2016 06:00 | Technika

Twitter si už pípa 10 rokov: Čaká ho vzostup či pád?

Pravidlo číslo 1:  Netreba o sebe všetko "vyspievať" do sveta.
Pravidlo číslo 1: Netreba o sebe všetko "vyspievať" do sveta.
Zdroj: getty images
21.3.2016 bol uverejnený historicky prvý tweet na sociálnej sieti Twitter. Čo všetko sa odvtedy okolo neho udialo?
:gallery:true:true:true

- Twitter je bezplatnou službou, prostredníctvom ktorej si užívatelia môžu písať odkazy v správach s dĺžkou do 140 znakov. Spoločnosť má približne 320 miliónov aktívnych užívateľov, ktorí posielajú 500 miliónov správ denne. (Len pre porovnanie, Facebook má asi 1,5 miliardy užívateľov).

- Firma Twitter má 3900 zamestnancov a sídli v San Franciscu. Po celom svete má 35 pobočiek. V roku 2013 firma vstúpila na newyorskú akciovú burzu.

- Hlavne pre mladšiu generáciu je Twitter spolu s Facebookem úplne samozrejmým pokračovateľom "zastaraných" komunikačných technológií ako e-mail, chat alebo instant messaging. Prispieva k tomu aj skutočnosť, že aplikácie pre ovládanie účtu na Twitteri sú dnes samozrejmou súčasťou väčšiny smartfónov.

- Pri zrode tohto "mikroblogu" stáli zamestnanci americkej internetovej firmy Odeo - Jack Dorsey a Biz Stone. V začiatkoch mal Twitter slúžiť k tomu, aby ľudia mohli jednoduchšie komunikovať s ostatnými prostredníctvom mobilov, odtadiaľ pochádza obmedzenie dĺžky správ. Prvú pokusnú správu Dorsey odoslal 21. 3.2006, spočiatku bola táto služba dostupná iba pre zamestnancov firmy. Až 15.7. 2006 bol nový komunikačný kanál ponúknutý všetkým pod názvom Twitter, ktorý vychádza z anglického slovesa tweet, teda pípať.- Zásadným okamihom pre rozšírenie služby bol na jar 2007 filmový a hudobný festival South by Southwest v americkom Austine. Na frekventovaných miestach vtedy Twitter nechal rozostavať veľkoplošné obrazovky, na ktorých bolo možné poslať svoj odkaz. O exhibicionistickú atrakciu bol medzi návštevníkmi festivalu veľký záujem, ktorý pretrval aj po skončení akcie.

- Na Twitteri sa užívatelia od augusta 2007 môžu kliknutím na kľúčové slovo (tzv. hashtag, napríklad #obama) dostať k ďalším správam, ktoré toto slovo obsahujú.

- Najsledovanejší účet na svete má momentálne speváčka Kate Perryová, ktorej účet sleduje 84 miliónov ľudí. Na 2. mieste je spevák Justin Bieber (77 miliónov ľudí), nasleduje speváčka Taylor Swiftová (72 miliónov) a americký prezident Barack Obama (71 miliónov).

- Twitter od svojho vzniku nikdy nevykázal zisk. V roku 2015 firma prerobila 521 miliónov dolárov, v roku 2014 to bolo 577 miliónov. Ročný obrat, ktorý pokrýva hlavne reklama, bol v minulom roku 2,2 miliardy dolárov, v roku 2014 to bolo 1,4 miliardy.

 


- Twitter za desať rokov zmenil spôsob informovania o udalostiach. Niektoré správy sa jeho prostredníctvom šíria rýchlejšie ako u klasických médií. Napríklad oznámenie o smrti najhľadanejšieho teroristu sveta Usámu bin Ládina si mohli ľudia najskôr prečítať práve na Twitteri, rovnako tak ako informáciu o núdzovom pristátí lietadla na rieke Hudson v strede New Yorku v januári 2009. Twitter slúžil ako komunikačný kanál aj pri udalostiach ako tzv. arabskej jari alebo pri rôznych protestoch v Iráne.

- Twitter má aj svojich odporcov, najčastejšia kritika znie, že veľká časť tweetov obsahuje banality typu "práve jem sendvič" a ďalšie.

- Twitter se ale stále stretáva s menším záujmom ľudí, ako by očakával. Kvôli tomu sa do čela minulý rok vrátil spoluzakladateľ podniku Jack Dorsey. Cena akcií sa však od jeho návratu znížila skoro o polovicu kvôli obavám, že sa podniku napriek novým službám nedarí výraznejšie rozširovať užívateľskú základňu. V januári 2016 pod jeho vedením Twitter opustili štyria vysoko postavení manažéri.

- Účty politikov na Twitteri ale niekedy bojujú s parodickými verziami alebo s útokmi hackerov. Veľkú pozornosť nedávno vyvolalo nabúranie účtu českého premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD), na ktorom sa koncom minulého roka objavili komentáre vyzývajúce k nenávisti voči utečencom. Falošné príspevky odkazovali na nacionalistický web White Media, ktorý publikoval pracovné a súkromné správy z jeho e-mailu.

Na Twitteri nájdete aj najčítanejší slovenský denník NOVÝ ČAS


Čítajte ďalej
Vianočné inšpirácie
Vianočné inšpirácie