22.3.2016 14:00 | Technika

Apple predstavil novinky: Prečo je ich cena historicky najnižšia?

Ceny noviniek od Apple išli výrazne dole.
Ceny noviniek od Apple išli výrazne dole.
Zdroj: ČTK
V pondelok predstavil Apple nové produkty, ktoré budú najmä cenovo dostupnejšie pre ľudí. 

Najodvážnejším krokom spoločnosti nebolo predstavenie nových výrobkov, ale ich cena. Telefón iPhone SE má najnižšiu cenu v histórii a to 399 dolárov za 16 GB verziu a 499 dolárov za 64 GB verziu. Na Slovensku by sa mal začať predávať koncom mája.

Analytici majú jasno, prečo je ich cena taká nízka. Chcú zdvihnúť dopyt na rozvíjajúcich trhoch v porovnaní lacnejších rivalov od Samsungu a Xiao, informuje cnbc.com. Spoločnosť predstavila okrem iPhonu aj 9,7-palcový iPad Pro za cenu 599 dolárov a Apple Watch za 299 dolárov.

„Veríme, že vďaka cene sa iPhone stane o niečo prístupnejší pre spotrebiteľov na rozvíjajúcich trhoch,“ povedal analytik Piper Jaffray. Dobrá cena by sa mala pozitívne odraziť v príjmoch spoločnosti Apple. Pre porovnanie stál iPhone 6 499 dolárov. Funkciami sa ale vyrovná novinke.

Medzi dobré správy patrí aj to, že telefón prešiel na zmenšený 4-palcový model, ktorý je kompaktnejší. Znížená cena hodiniek sa dala očakávať, pretože niektoré modely inteligentných hodiniek kúpite aj za 100 dolárov. Spoločnosť dúfa, že im to prinesie vysoké príjmy. A čo novinky od Apple ponúkajú?

iPhone SE

SE je skratka pre špeciálnu edíciu a má 4-palcovú uhlopriečku. Vo vnútri sa skrýva kvalitný 12 MPx fotoaparát, natáčať sa dajú 4K videá a jeho súčasťou je aj výkonný čipset A9. Má 1 GB operačnú pamäť RAM a úložný priestor je buď 16 alebo 64 GB. Novinkou je napríklad Live Photos, čo sú pohybujúce fotografie. S touto funkciou sa už mohli stretnúť uživatelia novej generácie iOS. Na výber sú 4 farebné prevedenia.

iPad Pro

Novinkou je iPad s 9,7-palcovou uhlopriečkou, má štyri reproduktory s dvojnásobným výkonom. Displej má rozlíšenie 2048x1536 pixelov, nechýba ani nočný režim a senzory v zariadení merajú okolité osvetlenie. Apple je presvedčený, že má najjasnejší obraz na svete. Podľa toho v akom prostredí sa nachádzate tak sa prispôsobia farby na vašom iPade. Batéria má 10-hodinovú výdrž a robiť môžete aj 4K videá.

Apple Watch

Zákazníci sa môžu tešiť na nové farebné prevedenia a remienky z tkaného nylónu. Takmer pred rokom boli predstavené prvé hodinky Apple Watch. Zatiaľ predali 7 miliónov kusov, čo je viac ako ktorékoľvek iné inteligentné hodinky, informuje gizmodo.com. Nové zmysluplné aktualizácie ale nepredstavili. Zmeny teda prišli najmä v dizajne. 

Čítajte ďalej
Vianočné inšpirácie
Vianočné inšpirácie