26.3.2016 14:00 | Zaujímavosti

Veľký bariérový útes stráca farbu: Čo to znamená?

Veľký bariérový útes
Veľký bariérový útes
Zdroj: getty images
Časti spomínaného útesu trpia najväčším blednutím koralov za posledných 15 rokov. To podľa odborníkov signalizujte iba jednu vec.

A tou má byť jeho postupný úhyn. V severných oblastiach útesu je postihnutých až 50 percent koralov, uviedli podľa agentúry DPA austrálske úrady, ktoré z tohto dôvodu vyhlásili v severných lokalitách najvyšší stupeň ohrozenia tejto vzácnej prírodnej pamiatky.

Nedávno nakrútené video ukázalo, že Veľký bariérový útes alarmujúcim spôsobom stráca farbu. Tú útesu dodávajú riasy, ktoré tiež ku koralom dodávajú výživné látky z morské vody a vďaka ktorých koralové kolónie rastú. Keď začnú riasy odumierať, prejaví sa to v blednutí útesu. "Nové video vyvoláva veľké obavy. Ukazuje, že veľké úseky koralov úplne stratili farbu a bojujú o prežitie," uviedol Svetový fond na ochranu prírody (WWF) v prehlásení.

Austrálske úrady zvádzajú jeho blednutie hlavne na klimatický jav El Niňo, ktorý je teraz jedným z najsilnejších za posledných 20 rokov. More sa v dôsledku javu El Niňo otepľuje, čo vadí koralom, ktoré potrebujú pre život stálu teplotu vody. "Zvyšujeme stupeň ohrozenia na číslo tri, čo znamená, že zintenzívňujeme pozorovanie útesu v reakcií na odumieranie koralov. Chceme lepšie pochopiť následky rôznych javov, ktoré na útes vyvíjajú tlak, a podľa toho koordinovať svoje akcie," uviedol Russell Reichelt, šéf úradu, ktorý má túto morskú rezerváciu na starosti. Podľa ekológov je ale rovnako na vine globálne otepľovanie planéty spôsobenej ľudskou činnosťou. Ekologické organizácie obvinili austrálskeho ministra životného prostredia Grega Hunta, že túto skutočnosť úplne zamlčal.

Veľký bariérový útes lemuje severovýchodné pobrežie Austrálie v dĺžke necelých 12.000 kilometrov. Je to najväčší komplex koralových útvarov na svete a jeden z najväčších magnetov, ktorý láka turistov do Austrálie. Tvorí ho 2600 oddelených korálových útesov a 300 koralových ostrovčekov.

VIDEO: Veľký bariérový útes

Čítajte ďalej
Vianočné inšpirácie
Vianočné inšpirácie