23.3.2016 06:00 | Technika

Verili by ste, že z čoho všetkého sa dá vyrobiť elektrina?

Zvláštna premena, ale nie nemožná.
Zvláštna premena, ale nie nemožná.
Zdroj: getty images
Technológovia z Južnej Dakoty sa zamysleli nad tým, čo sa dá urobiť s tonami paradajok končiacimi v komposte kvôli plesniam a hnilobám, pre ktoré sú nekonzumovateľné.

A prišli s nápadom, že obrovské množstvá hnijúcich plodov premenia na elektrickú energiu. Vyrobili tak prototyp monočlánku, v ktorom elektrinu vyrábajú baktérie rozkladajúce paradajkový odpad. Zatiaľ sa jedná skutočne o prvú verziu, ktorá nie je veľmi účinná. Bakteriálny biofilm vyprodukuje z desiatich miligramov paradajkového odpadu iba 0,3 Wattov elektrickej energie. Ale autori projektu, doktorand Namita Shrestha a docent Venkataram Gadhamshetty veria, že sa im efektivitu rozkladu podarí mnohonásobne zvýšiť.

V rámci USA je najväčším producentom týchto chutných plodov Florida, kde každoročne vyhodia 400 000 ton paradajok. Toto množstvo by podľa profesora Gadhamshettyho mohlo elektrinou zásobiť celý Disney World na tri mesiace. Hnijúce rajčiny pritom produkujú skleníkové plyny (metán)  a pokiaľ sa dostanú do vôd, spôsobujú tam problémy s eutrofizáciou * „V tejto chvíli je hlavnou otázkou nášho výskumu stalo bádanie nad základnými mechanizmami prenosu elektrónov a interakciou medzi tuhým paradajkovým odpadom a mikróbmi,“ uviedol docent Gadhamshetty.

* Eutrofizácia - pod ňou rozumieme obohacovanie vody živinami, najmä zlúčeninami dusíka a fosforu, ktoré má za následok zvýšený rast siníc, rias a vyšších rastlinných foriem, čím môže dôjsť k nežiaducemu zhoršovaniu biologickej rovnováhy a kvality tejto vody.

Čítajte ďalej
Vianočné inšpirácie
Vianočné inšpirácie