28.3.2016 06:00 | Zaujímavosti

Zlatokop v africkom Gabone: Mäkký chlieb za tvrdú drinu

zlato v dlaniach
zlato v dlaniach
Zdroj: getty images
Štvormetrovú jamu vykopali ručne, rovnako ako desiatky podobných v jej okolí. Pod lopatami zlatokopov vznikajú v srdci rovníkového lesa výkopy ako diery v syre.

Zlatokopectvo, ktoré sa vymyká kontrole, chce do svojich rúk prevziať gabonský štát a donútiť tak zlatokopov, aby mu predávali svoju produkciu. Táto snaha však prichádza v nevhodnej chvíli: žltý kov je stále vzácnejší a do krajiny prichádza nová čínska konkurencia. Pod pohorím Belinga na severovýchode Gabonu, v jednom z najdivokejších regiónov strednej Afriky, pracujú neúnavne muži od včasného rána do večera. V pote tváre dobývajú zlatonosný piesok, nakladajú ho do fúrikov a privážajú k širokým prepľachovým žľabom.

"Prichádzame ráno o siedmej a končíme o šiestej podvečer. Produkcia už nie je taká dobrá," hovorí Aboubakar Coulibaly z Mali, ktorý naloží až 200 fúrikov za deň. Keď ide všetko hladko, jeho tím vyprodukuje 9 až 10 gramov zlata. Prácu zlatokopov sprevádza monotónne vrčanie motorových púmp, ktoré vracajú piesok do rieky, keď z neho získali zlaté zrnká. Nie je žiadnou výnimkou, keď muži narazia na hady. "Nemáme na výber, je to ťažká práca, ale živí nás to," vysvetľuje William M'bouma (31) z Gabonu, ktorý sa vrátil do rodnej dediny po tom, čo sa márne pokúšal získať prácu v hlavnom meste. V Libreville rovnako ako v provinciách nie je žiadna spoločnosť, ktorá by vychovávala alebo najímala mladých ľudí. "Aby sme neostali bez práce, musíme si niečo nájsť, napríklad ryžovanie zlata," hovorí William M'bouma, ktorý zamestnáva päť až šesť robotníkov, ktorým platí v prepočte asi 14,7 € denne.Hlavnou časťou príjmov Gabonu tvorí export ropy. Nezamestnanosť postihuje viac ako 30 percent mladých ľudí, z ktorých mnohí potom končia v šedej ekonomike, ako je ryžovanie zlata. Štát označil túto situáciu za archaickú a v roku 2014 začal program odkupovania produkcie od drobných zlatokopov. Cieľom je lepšia viditeľnosť a lepšia kontrola tejto činnosti, uvádza Wesbert Moussounda, riaditeľ gabonskej agentúry pre ryžovanie zlata, ktorá je odnožou Rovníkovej banskej spoločnosti (SEM). V krajine vzniklo desať pobočiek, ktoré obchádzajú zlatokopov aj na najneprístupnejších miestach. Agentúra tak v roku 2015 získala 55 kilogramov zlata. To je veľmi málo, pokiaľ si predstavíme, že v krajine sa ryžovaním zlata zaoberá podľa odhadov Svetového fondu na ochranu prírody (WWF) vyše 10.000 ľudí. Zlatokopi, ktorí sú nútení predávať svoju produkciu štátu, tvrdia, že na tom strácajú. "Predtým bol gram zlata za 20.000 frankov (cca 30,5 €), odvtedy, čo sú tu, klesol na 17.000 frankov (cca 25,9 €)," sťažuje sa Pierre Matamaya.Pred niekoľkými mesiacmi sem prenikli lopatové nakladače, aby odrezávali ďalšie časti lesa. Rovníková banská spoločnosť, ktorá chce objaviť nové zlaté zásoby, podpísala partnerstvo s čínskou spoločnosťou Myanning. Okrem zlata má Gabon aj ďalšie nevyužité nerastné bohatstvo, nachádza sa tu mangán, železo, urán, diamanty. To láka stále viac čínskych spoločností, ktoré zatiaľ pôsobia len v ťažbe ropy či dreva. Projekt ťažby na najväčších ložiskách železa na svete, kde je ho podľa odhadov viac ako miliarda ton, bol zverený spoločnosti China Machinery Engineering Corporation (CMEC), v roku 2008 však uviazol na mŕtvom bode. Spoločnosť Myanning má najímať miestnych zlatokopov. Mnohí z nich však sú skeptickí. "Odvtedy, čo tu sú, ani poriadna nevieme čo robia. Kto nám povie, že nevezmú zlato a odídu?" zdôveruje sa jeden z nich.

VIDEO: Tajný svet zlata (dokument, čeština, 42 min)

Čítajte ďalej
Vianočné inšpirácie
Vianočné inšpirácie