26.3.2016 06:00 | Macho

Psychopati medzi nami: Zločinci či úspešní ľudia?

Poradááááá!
Poradááááá!
Zdroj: getty images
Väčšina ľudí si myslí, že psychopat je človek, ktorý musí nevyhnutne skončiť vo väzení. Áno aj. Ale pravda je trochu zložitejšia.

Lenže psychopatické rysy osobnosti vedú väčšinu ľudí na pozície šéfov veľkých spoločností, do prezidentských úradov a popredných politických funkcií. Typickým rysom psychopata je totiž neohrozenosť, odvaha a hlavne grandiozita – teda neochvejné presvedčenie o vlastnej veľkoleposti. Americkí psychológovia z univerzity Emory preverili niektoré staršie teórie týkajúce sa psychopatov a psychopatických rysov osobnosti a preukázali, že ľudia určitých profesií a spoločenských funkcií (hlavne tých vládnucich a manažérskych)  skutočne majú výrazné psychopatické vlastnosti.

Mnohí nie sú priamo klasickými psychopatmi (niektorí však áno) ale vlastnosti tejto duševnej poruchy pomáhajú ľuďom šplhať bezcitne na najvyššie miesta. Ostré lakte, využívanie, manipulácia, klamstvo, presvedčovanie, neschopnosť a neochota sa vcítiť do druhých či niečo ľutovať, emocionálna odolnosť, odvaha a bezhraničné presvedčenie o vlastnej výnimočnosti, to sú vlastnosti, ktoré majú mnohí prezidenti, šéfovia politických strán, manažéri, majitelia úspešných firiem, právnici, predajcovia a novinári. A samozrejme psychopati. Niekedy sa tieto vlastnosti javia ako rozvážnosť a pokoj, emočná odolnosť, dobrodružnosť, charizma a odvaha. Ale veľmi ľahko môžu prerásť do citového chladu, bezohľadnosti, bezcitnosti, egocentrizmu a pocitu vlastnej dôležitosti.

Psychopatické osobnosti sú pre väčšinu ľudí na prvý dojem veľmi príťažlivé, pretože sa snažia byť nesmierne zaujímaví a zábavní. Skúseného človeka ale neoklamú, pretože psychopati nemajú skutočné emócie, ľahko ich prezradí to, že tón hlasu či reč tela neodpovedajú predstieranej emócií – strachu, zaujatiu, láske, nadšeniu a pod. „Hoci niektoré  rysy súvisiace s psychopatiou ako napríklad neohrozenosť môžu byť v krátkodobom ohľade pomôckou na ceste k úspechu, v dlhodobom meradle ale vždy ich účinnosť vyprchá,“ tvrdia autori štúdie.

 

Desať profesií, v ktorých najčastejšie stretnete psychopatov:

1. Šéfovia, manažéri

2. Právnici

3. Média

4. Predajcovia

5. Chirurgovia

6. Novinári

7. Policajti

8. Duchovní

9. Šéfkuchári

10. Štátni úradníci

:gallery:true:true:true
Čítajte ďalej
Vianočné inšpirácie
Vianočné inšpirácie