24.3.2016 10:30 | Šport

Vráti sa ešte Vladimír Kličko na boxerský trón?

Vladimír Kličko so svojimi pásmi.
Vladimír Kličko so svojimi pásmi.
Zdroj: getty images
Dlhé roky ukrajinskí bratia Kličkovci neohrozene vládli ťažkej váhe v boxe. Mladší Vladimír si v 67 dueloch medzi profíkmi pripísal 64 výher, z ktorých 53 ukončil K.O.

V novembri 2015 však šampión prezývaný Doktor Oceľové kladivo vo svojom 27. súboji o titul nečakane prehral s Britom Tysonom Furym, a skoro po desiatich rokoch stratil majstrovské pásy. Napriek tomu dúfa, že sa na trón vráti aj po štyridsiatich narodeninách, ktoré oslávi 25. marca 2016.

"Stále mimoriadne prahnem po úspechu, som na tom lepšie ako kedykoľvek predtým. Pred niekoľkými rokmi som si pritom hovoril, že to už lepšie byť nemôže. Cítim, že kombinácia skúseností, techniky, stratégie a fyzičky zo mňa robí kompletného profíka. Moja misia ešte dlho neskončí," prehlásil krátko pred štvrtou porážkou v profesionálnej kariére skoro dvojmetrový obor, ktorého mnohí považujú za jedného z najlepších boxerov všetkých čias. V Kličkov prospech hovorí 22 úspešných majstrovských obhajob, čo je najviac po legendárnom Joe Louisovi, ktorý ich má na konte 25. Okrem presných direktov a tvrdých hákov patrí medzi najsilnejšie zbrane rodáka z kazašského Semipalatinska (dnes Semeje) aj skvelá stratégia. Môže sa oprieť o znalosti z obľúbených šachov či doktorandského štúdia na Kyjevskej univerzite."Ako malý som hltal filmy s Rockym. To bol dôvod, prečo sme sa nadchli pre box," vysvetľoval Kličko, prečo si spolu so starším bratom Vitalijom vybrali práve tento šport. Veľkú časť detstva strávili v Čechách, pretože ich otec slúžil ako vojenský letec na letisku v Miloviciach. V sedemnástich sa Vladimir stal juniorským majstrom Európy, nasledujúci rok získal na MS v rovnakej kategórii striebro. Medailu rovnakej hodnoty si odviezol aj zo seniorského európskeho šampionátu vo Vejle v roku 1996 a následne ovládol najťažšiu hmotnostní kategóriu na olympijských hrách v Atlante. Amatérsku kariéru uzavrel s bilanciou 134 výher v 140 zápasoch, a ešte v tom istom roku prešiel k profesionálom. Trpkosť porážky po prvý krát ochutnal až po 24 víťazstvách v rade, v októbri 2000 zdolal Američana Chrisa Byrda a stal sa svetovým šampiónom organizácie WBO. Titul potom päťkrát obhájil, pokým ho v marci 2003 nečakane knokautoval Juhoafričan Corrie Sanders. O rok neskôr dopadol rovnako aj v dueli s Američanom Lamonom Brewsterom a s jeho kariérou to vyzeralo všelijako.Kličko sa však z prehier poučil a v apríli 2006 sa vrátil na trón. Odvtedy sa na ňom pevne držal až do minulého roka, zuby si na ňom vylámali napríklad Rusi Sultan Ibragimov a Aleksandr Povětkin, Uzbek Ruslan Čagajev, Brit David Haye, Poliak Tomasz Adamek či Bulhar Kubrat Pulev. "Vladimir je inteligentnejší ako Rocky, je prešibaný a svetaznalý. Je oveľa viac ako len boxer," zložil mu poklonu predstaviteľ filmového Rockyho Sylvester Stallone s dodatkom, že by proti Kličkovi nemal šancu. Zatiaľ čo o päť rokov starší Vitalij už presedlal na politiku, otec ročnej dcéry Kayi Evdokii a milovník golfu a kitesurfingu Vladimír by sa ešte rád presadil medzi lanami v ringu.

Čítajte ďalej
Vianočné inšpirácie
Vianočné inšpirácie