29.3.2016 14:14 | Military

Lepšiu reklamu zbraniam si Rusi ani nemohli želať

O ranný budíček sa dnes stará T-90.
O ranný budíček sa dnes stará T-90.
Zdroj: getty images
Ruské náklady na operáciu vojenského letectva v Sýrii by sa mohli dať pokryť novými kontraktmi na predaj zbraní do cudziny. O ktoré je najväčší záujem?

Na sýrske ťaženie Rusko podľa prezidenta Vladimíra Putina vynaložilo 33 miliárd rubľov (cca 430 miliónov €), ale potenciálne kontrakty na vývoz ruských zbraní môžu v najbližších rokoch priniesť viac ako desaťnásobok, odhadol časopis Kommersant-Děňgi. "Nasadenie ruských zbraní do bojov na Blízkom východe sa ukázalo najlepšou reklamou pre zákazníkov," napísal magazín.

Sýria sa podľa časopisu stala pre ruské zbrojovky skúšobnou strelnicou. Operácia sa síce najprv opierala o osvedčenú techniku v podobe modernizovaných bombardérov Su-24M a Su-25SM, ale rýchlo sa pridali aj najmodernejšie lietadlá Su-34, Su-30SM a Su-35S. Do bojov sa zapojili aj vrtuľníky Mi-8P, Mi-24, Mi-35M, Mi-28N a Ka-52.

Vzduch strážili aj protilietadlové systémy Pancir-S1, Buk-M2 a S-400 Triumf. Do Sýrie boli vyvezené aj tanky T-90 a transportéry BTR-82A. Pri náletoch sa používali nielen staré letecké bomby FAB-250 či OFAB-500, ale aj moderné KAB-500S či strely Ch-101 a Ch-555. Rusko predviedlo aj technické možnosti svojich zbraní a schopnosť úderu strelami Kalibr-NK odpálených zo Stredozemného a Kaspického mora.Potenciálni zákazníci teraz podľa zdroja časopisu posudzujú "preverené zbrane". Záujem podľa spomínaného časopisu prejavilo niekoľko krajín, a to hlavne o leteckú techniku. Už v decembri 2015 si Alžírsko objednalo 12 bombardérov Su-32, čo je exportná verzia Su-34, a požiadalo o vyskúšanie stíhačiek Su-35S. Lietadlo sa malo alžírskym pilotom natoľko páčiť, že sa dá očakávať zákazka za cca 1,3 miliardy €. S Alžírskom bola aj uzatvorená dohoda na dodávku 40 bojových vrtuľníkov MI-28NE v odhadovanej hodnote cca 550 miliónov €.O stíhačky Su-35 prejavuje záujem aj Indonézia, Vietnam a Pakistan, pričom s prvými dvomi štátmi sú v hre kontrakty za viac ako 893 miliónov €. Pakistan údajne ani v najlepšom prípade nevie kúpiť viac ako šesť stíhačiek, ale aj tak pôjde o obchod za cca 446 miliónov €. Odborníci tiež predpokladajú, že dopyt po tanku T-90 by mohol stúpnuť vďaka tomu, že sa na internete objavilo video dokazujúce, že jeho pancier vydržal zásah protitankovej rakety TOW. K potenciálnym kupcom časopis radí Irak, Irán a ďalšie štáty Perzského zálivu, ako aj postsovietskeho Spoločenstva nezávislých štátov. Približne 1,8 - 2,7 miliardy euro by mohol podľa časopisu vyniesť prípadný predaj protilietadlových rakiet S-400 do Saudskej Arábie a Indie. Zatiaľ sa však podľa Kommersant-Děňgi k uzatvoreniu "pevných", teda záväzných kontraktov dospieť nepodarilo.

Čítajte ďalej
Vianočné inšpirácie
Vianočné inšpirácie