30.3.2016 13:55 | Zaujímavosti

Čo sa na Mesiaci naučíš, to ako by si na Marse našiel

V každej správnej dedine musí byť krčma. Kde bude tu?
V každej správnej dedine musí byť krčma. Kde bude tu?
Zdroj: reprofoto YouTube / ESA
S odvážnym nápadom prišla skupina technologických miliardárov a vedcov z amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA).

Tým nápadom  je, že na Mesiaci má do desiatich rokov vzniknúť stabilná základňa pre desať ľudí. Náklady na jej vybudovanie skupina odhadla v prepočte na  5,75 miliardy euro. To predstavuje necelé promile rozpočtových výdavkov americkej federálnej vlády a zlomok čiastky, ktorú stál projekt letov na Mesiac. Vedci vytipovali najvhodnejšiu oblasť pre základňu na jedinej prirodzenej družici Zeme podľa toho, kde je najväčší slnečný svit. Vyšlo im miesto v blízkosti kráteru Peary na severnom póle, ktoré je osvetlené po celý mesačný deň.

Projekt predpokladá vybudovanie základne až pre desať ľudí. Tí budú získavať energiu zo solárnych panelov, rovnako tak budú môcť využívať bohaté zásoby miestnych nerastov a zásob ľadu, ktorý tu ostane po dopade komét.

Projekt podporuje napríklad firma SpaceX podnikateľa a vizionára Elona Muska. Tá už dopravila zásoby na Medzinárodnú vesmírnu  stanicu (ISS), a v decembri 2015 jeho raketa Falcon 9 vyniesla na obežnú dráhu okolo Zeme jedenásť satelitov. Medzi ďalších účastníkov skupiny patrí investor Steve Jurvetson, ktorý investuje do súkromného dobývania vesmíru,  a výrobca satelitov Planet Labs.

Šéf Európskej vesmírnej agentúry (ESA) Jan Wörner v januári povedal, že Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) by po jej vyradení z prevádzky mohla najlepšie nahradiť "dedina" na Mesiaci. Taký projekt by podľa Wörnera mohol byť uskutočnený do roku 2030. Vesmírnu dedinu by mohli postaviť z mesačného prachu roboti a 3D tlačiarne.

Čítajte ďalej
Vianočné inšpirácie
Vianočné inšpirácie