8.11.2016 16:00 | Sex

Muži aj ženy ľutujú sex na jednu noc. Prečo to tak je?

Ak sa chlap po náhodnom sexe neoblečie a nejde domov, to už je skoro ako láska.
Ak sa chlap po náhodnom sexe neoblečie a nejde domov, to už je skoro ako láska.
Zdroj: northfoto.com
Ale dôvody tejto postkoitálnej ľútosti sú u oboch pohlaví zásadne odlišné. 

Zatiaľ čo sa ženy obávajú, že na to išli príliš rýchlo, muži majú strach z toho, že sa im známosť z uplynulej noci bude ozývať. Vyplýva to z medzinárodného prieskumu, ktorý uskutočnili nórski vedci na vzorke dospelých z Brazílie, USA, Kanady a Nórska. Podľa autorov ľutujú  náhodný sex štyria z piatich mužov, a ešte väčšie percento žien. Úplná väčšina ľudí, aj keď sú veľmi mladí, zažíva po sexe na jednu noc negatívne emócie.

„Nie je nič nové na tom, že ľudia zažívajú negatívne emočné stavy po sexe. Ale prečo? Ako môže niečo, čo začína tak dobre, skončiť s tak negatívnymi emóciami? Sexuálny akt sám o sebe posilňuje puto medzi partnermi, keď sa vylúčia správne hormóny… ale u náhodného sexu sa väčšinou spúšťajú mechanizmy ešte väčšieho odlúčenia,“ vysvetľuje profesor Leif Edward Ottesen Kennair z Nórskej univerzity vedy a techniky.

Muži po takom sexe chcú najčastejšie utiecť, zatiaľ čo ženy sa naopak chcú túliť, preto ľutujú, že spali s niekým, kto uteká. Zodpovedá to evolučným stratégiam. Muži sú rozosievači a nechcú sa starať o veľa potomkov. Preto po náhodnom sexe utekajú domov. Zatiaľ čo ženy pri sexe riskujú tehotenstvo a potomka, na ktorého budú samé, preto si chcú muža pripútať a ľutujú sex s niekým, kto je ako potenciálny otec neperspektívny.

Čítajte ďalej