17.1.2017 06:00 | Macho

Rozprávate počas spánku? Rovno vás upokojíme, že ...

nidyfisd  Lenka hhhh pivo fdashfd cuckaj tttrsfsfabb  pozor ffsfrshfu góóól
nidyfisd Lenka hhhh pivo fdashfd cuckaj tttrsfsfabb pozor ffsfrshfu góóól
Zdroj: getty images
Pokojne spíte, a zrazu vás prebudí hlas spiaceho partnera. Načúvate, snažíte sa porozumieť slovám a tešíte sa na nejaké pikantné tajomstvo? 

Povery a ľudové mýty sa často prekrývajú so skutočnými vedeckými poznatkami. A podobne je tomu aj pri rozprávaní zo sna. O tom, aký má význam, čo o "rozprávačovi" odhaľuje, a aké sú motívy tohto zvláštneho správania, sa vedú časté debaty. Odborníci sú ale skúpi na slovo. Ale najväčší americký expert na spánok smelo prehlasuje, že o človeku ako osobnosti nič nevypovedá. Svedkovia tejto zvláštnej spleti sa tiež nikdy nedozvedia žiadne tajomstvá. Doktor Michael Breus tvrdí, že rozprávanie zo sna nemá žiadny zmysel a význam a nestojí za pozornosť psychológie. „Nemáme žiadne dôkazy o tom, že rozprávanie zo sna je, buďto o povahe, alebo poskytuje pohľad do podvedomia alebo niečoho takého“ tvrdí rozhodne doktor Breus v rozhovoru pre SELF. Ak o niečom tejto jav vypovedá, tak o spánkovej deprivácii.

„Väčšinou je to kvôli niečomu, čo buď spôsobuje spánkovú depriváciu, alebo že tu už vysoká miera spánkové deprivácie je,“ tvrdí doktor Breus. Stres, depresie, malátnosť, konzumácie alkoholu a horúčka môžu vyvolať somnilokviu – rozprávanie zo spánku. A stratí sa vtedy, keď má človek dostatočne dlhý a kvalitný spánok.

Reakcia našej redakcie: Mužské rozprávanie zo sna končí v momente, keď chlap začne brblať cudzie ženské mená. Nech je nám hrča na čele svedkom!

Čítajte ďalej