30.1.2017 17:45 | Macho

Obľubujete čierny humor? Potom máte jednu veľkú výhodu!

Obľubujete čierny humor?
Obľubujete čierny humor?
Zdroj: Getty Images
Psychológovia z Rakúska spájajú obľubu čierneho humoru u ľudí s vysokým IQ.

Čierny humor nie je pre každého, možno ho v istom zmysle považovať za kontroverzný. Mnohých dokáže znechutiť či uraziť. Štúdia, na ktorej pracovali rakúski psychológovia, však dokazuje, že milovníci čierneho humoru môžu mať vysoké IQ, píše Xman.idnes.cz.

Ulrike Willingerová sa so svojím tímom pustila do štúdie s vervou. Hlavným dôvodom, prečo chcela skúmať spojitosť čierneho humoru a výšky inteligencie bol fakt, že panuje presvedčenie, že ľudia, ktorí majú radi čierny humor, máju väčší sklon k agresivite a sadizmu.

Podľa štúdie si však čierny humor vyžaduje väčšiu mieru chápania. Aby človek porozumel vtipom tohto typu, musí poznať súvislosti. Tieto vtipy teda nie sú jednoduché a priamočiare. Na pochopenie vtipov, ktoré zľahčujú naše ochorenia, slabosti či smrť, treba viac inteligencie.

Vedkyňa svoj názor podporila výskumom. Preto maliarka Uli Steinová, ktorá nedávno v Rakúsku vydala Čiernu knihu so zbierkou drastických vtipov, zhotovila 12 vtipov s čiernym humorom. Jej obrázky psychológovia ponúkli skupine 156 ľudí rôzneho veku, vzdelania, zamestnania aj pohlavia. Priemerný vek testovaných bol 33 rokov, polovica z nich boli ženy.

Predtým, než sa vrhli na obrázky, zmerali prítomným ich IQ, otestovali sklony k násiliu a vyspovedali ich ohľadom dosiahnutého vzdelania. Z výskumu vyplynulo, že najviac sa vtipom smiali tí s najväčším IQ. Nespochybniteľnú rolu v tomto hralo aj ich vzdelanie a pozitívne zmýšľanie.

Čítajte ďalej