2.2.2017 06:00 | Zaujímavosti

Človek ako najinteligentnejší tvor na Zemi? Nedajme sa vysmiať

Dokážeme viac, ako si myslíte.
Dokážeme viac, ako si myslíte.
Zdroj: getty images
Tvárime sa ako páni tvorstva vo všetkých smeroch. Ale ohľadom by inteligencie by sme mohli byť trochu skromnejší.

Stovky druhov zvierat predbehnú človeka v istých výkonoch vyžadujúcich určité poznanie a zapojenie najvyšších centier nervovej sústavy. Človek napriek tomu rád o sebe prehlasuje, že inteligenčne predbehne všetky živé tvory na Zemi. A v podstate je to pravda. Ale iba v ľudských kategóriach inteligencie. Sú však aj iné hľadiská, v ktorých za mnohými stavovcami či dokonca bezstavovcami pokrivkáva. Už len taká chobotnica vyrieši detskú poistku na uzávere fľaštičky s liekmi s väčšou úspešnosťou ako ľudia. Profesor Frans de Waal z univerzity Emory v Georgii dokáže vymenovať desiatky druhov živočíchov, ktoré človeka istým spôsobom predbehnú a pritom ide o formy inteligentného správania.

Šimpanzy napríklad človeka porazia v zapamätaní si zostáv čísel, ktoré boli zobrazené na zlomok sekundy. Psy a kone dokážu čítať reč tela oveľa lepšie a efektívnejšie ako ľudia, ktorí často tápajú, čo znamenajú gestá jeho vlastného druhu. Netopiere či delfíny ovládajú veľmi zložitý systém echolokácie, teda ultrazvukového mapovania objektov v priestore.

„Zdá sa úplne nesprávne pýtať sa veveričky, či dokáže napočítať do desať, keď sa jej život neriadi okolo čísiel. Ale veverička si dokáže veľmi dobre zapamätať, kam si pred zimou zahrabala oriešky, dokážu to aj niektoré vtáky. V tomto ich žiadny človek so svojou pamäťou nikdy neporazí, pretože pre neho nie je dôležité si pamätať, kde si pred zimou zahrabal zásoby,“ vysvetľuje profesor de Waal, prečo je povyšovanie sa človeka a porovnávanie jeho inteligencie s inteligenciou iných tvorov nezmyselné.

Čítajte ďalej