4.2.2017 06:00 | Zaujímavosti

Reštaurácia Robin Hood: Miesto, kde vracajú chudobným dôstojnosť

Aspoň jedno teplé jedlo denne by mal mať každý človek.
Aspoň jedno teplé jedlo denne by mal mať každý človek.
Zdroj: getty images
José Silva si sadá za stôl, aby ochutnal pokrm z ryže, zeleniny a mäsa. Nemá však peniaze, aby si mohol zaplatiť večeru v reštaurácii v centre Madridu. Aj tak ho obslúžia.

Dôvod je jediný: žije na ulici, píše agentúra AFP. Tento 42 ročný bezdomovec spí pod stanicou lanovky v lese Casa de Campo a chodí sa zadarmo najesť do reštaurácie Robin Hood. Toto zariadenie sa otvorilo začiatkom decembra z iniciatívy svojrázneho kňaza Ángela Garciu (79), ktorý je známy svojou dobročinnosťou a prácou s tými najchudobnejšími. Na poludnie platia hostia v reštaurácii za obed 11 €. To umožňuje ľuďom bez prístrešia, aby si večer zadarmo pochutnali na rovnakom jedle. Tento ekonomický model nepochybne bude musieť preukázať svoju životaschopnosť a združenie Ángela Garcíu sa bude musieť podieľať na financovaní reštaurácie. Otec Ángel však už má ešte smelšie plány: chce v Španielsku otvoriť ďalšie tri podobné reštaurácie na miestach, kde viac ako každý dvadsiaty človek žije po rokoch ekonomickej krízy pod prahom chudoby.

Bezdomovc sa rozpráva s otcom Ángelom.

"Je to veľmi dobré," hovorí José Silva oblečený v tričku, ktoré dostal. Oveľa lepšie ako studený sendvič rozdávaný na blízkej fare San Anton otca Ángela. Vchádzajú ďalší bezdomovci a sadajú si za stôl v reštaurácii. Vozíky zo supermarketov, na ktorých majú mnohí celý svoj majetok, nechávajú pri vchode. "Tento projekt vracia dôstojnosť ľuďom, ktorí to potrebujú," vysvetľuje otec Ángel vo svojom kostole v madridskej štvrti Chueca. "Ľudia väčšinou čakajú vonku v zime a daždi, aby sa navečerali," dodáva. Jeho fara každý večer rozdáva sendviče, polievku a ovocie asi dvesto ľuďom. Vďaka reštaurácii Robin Hood môže teraz polovica z nich nahradiť sendvič teplým jedlom. Fara otca Ángela sa od roku 2015 stala inštitúciou a snaží sa privítať každého bez ohľadu na vyznanie. Okrem večerí pre bezdomovcov vysielam priamo pápežove prejavy a futbalové zápasy.

Čítajte ďalej
Vianočné inšpirácie
Vianočné inšpirácie