13.2.2017 17:30 | Military

Väzenie Alcaçuz: Miesto, kam sa boja vkročiť aj dozorcovia

Bez zbrane a kamaráta z gangu ani na krok.
Bez zbrane a kamaráta z gangu ani na krok.
Zdroj: plus55.com
K celám vo väzení Alcaçuz v severovýchodnej Brazílii sa dozorcovia už skoro dva roky neodvážili priblížiť. Mali k tomu dobrý dôvod.

Na približne 1550 väzňov, ktorým gangy posielajú prostredníctvom tunelov pištole, nože, telefóny a mnoho ďalších vecí, totiž dozerá iba 12 dozorcov. Väzením Alcaçuz v polovici januára 2017 otriasla vzbura, pri ktorej zomrelo 26 väzňov. Asi päťdesiatim väzňom sa podarilo utiecť. Úrady stále nemajú situáciu celkom pod kontrolou. "Štát tu stratil kontrolu," povedala krátko po vzbure dozorkyňa väznice Vilma Batistová. "Nad všetkými budovami komplexu teraz majú moc väzni," dodala. Od vzbúr v marci 2015 sa podľa Batistovej dozorcovia do niektorých častí tohto väzenského komplexu neodvážili vstúpiť. Niektoré strážne veže sa nesmú používať, pretože sú v úplne dezolátnom stave. Väzenie nemá žiadne röntgeny ku kontrole návštev a zariadenie, ktoré má kontrolovať jedlo, je často pokazené.

Brazílske úrady priznali, že sa Alcaçuz už zachrániť nedá. Zatvorí sa. Pokým sa tak ale stane, musia byť k dispozícii tri väzenia, kam sa väzni odtiaľto premiestnia. Dovtedy ho zaistia pohotovostné sily, ktorých úlohou bude obnoviť poriadok a zničenú budovu aspoň z časti opraviť. Dvere ciel boli zničené už pred januárovou vzburou. Stráže situáciu riešili tak, že iba zamykali miestnosť s celami, ale nie cely ako také. Do tejto miestnosti potom vstupovali iba málokedy, väčšinou len s pomocou vojakov.Väzenie je rozdelené medzi gangy. Každú noc niekoľko väzňov vo svojej časti komplexu dozerá na to, aby sa spiaci členovia ich gangu nestali terčom útoku nepriateľského gangu. Väzni sa sťažovali na nedostatok lekárskej starostlivosti a právneho zastúpenia. Pár pobodaným a postreleným sa podľa ich príbuzných nedostalo zdravotnej starostlivosti. Od vzbury sa tu väzni pohybujú ešte voľnejšie. Dozorcovia sa starajú iba o to, aby z komplexu neutiekli, a občas zakročia kvôli potýčkam. Často sa im ale nepodarí zranených väzňov zachrániť a neostáva im nič iné, ako opatrne poslať pre obeť nosidlá. Základné služby Alcaçuz síce neposkytuje, ale dá sa tam nájsť čokoľvek iné. Počas policajných razii sa našli pištole, rôzne druhy nábojov, drogy, nože či telefóny. Vzhľadom k tomu, že väzenie je postavené na piesku, na kopanie tunelov netreba ani lopatu. Úrady objavili najmenej štyri tunely. "Máme tu všetko, vrátane psov," chválil sa jeden väzeň, ktorý si odpykáva trest za ozbrojenú lúpež. Rovnako tak ako ostatní väzni, nechcel byť menovaný.

V januári otriaslo väzením násilie medzi znepriatelenými gangmi, ktoré vyústilo do sérii brutálnych vrážd. Člen jedného gangu si napríklad ugriloval a zjedol časti tela spoluväzňa, ktorého zabil. Politológ špecializujúci sa na konflikt a kriminalitu v Latinskej Amerike Benjamin Lessing sa domnieva, že začína celoštátna vojna medzi gangmi o moc nad väzením. Správa brazílskeho ministerstva spravodlivosti vydaná v roku 2014 uvádza, že v brazílskych väzeniach je 620.000 osôb (asi polovina z nich čaká na súd), pričom bezpečná kapacita väzníc je asi 370.000 osôb. Bezplatného právneho poradenstva je nedostatok a súdy sa často ťahajú až niekoľko rokov. So sprísnením drogových zákonov sa za mrežami ocitlo ešte viac osôb. Brazílsky prezident Michel Temer sľúbil, že bude vybudovaných asi 30 nových väzníc. Ani to by však k vyriešeniu súčasnej krízy nestačilo. Tridsať väzení by malo kapacitu pre 25.000."Viac väzení znamená viac väzňov a silnejšie gangy," povedala Karina Biondiová autorka knihy o živote v brazílskych väzniciach. "Riešením je menej väzníc," dodala.

VIDEO: Kanibal si opeká na ohni mäso spoluväzňa.

Čítajte ďalej
Vianočné inšpirácie
Vianočné inšpirácie