14.2.2017 14:15 | Macho

Má najviac univerzitných diplomov na svete, ale ešte nekončí

Čo si myslíte, koľko diplomov ešte stihne získať?
Čo si myslíte, koľko diplomov ešte stihne získať?
Zdroj: reprofoto YouTube / Fernando Mariani
Talian Luciano Baietti nie je kazateľský učenec, ale čulý sedemdesiatnik. Popritom drží svetový primát v počte univerzitných diplomov, ktoré získal štúdiom rôznych odborov.

Má ich 15, a už usilovne pracuje na ďalšom. "Cítim sa vďaka knihám slobodnejší. Tie dve slová majú vlastne rovnaký pôvod," povedal Baietti s poukazom na talianske výrazy pre knihu a slobodu (libro a liberta). Žije v trochu gýčovo zariadenom dome v mestečku Velletri južne od Ríma. Svoje diplomy rozvešal okolo portrétu spisovateľa Louisa-Françoisa Bertina, ktorého namaľoval v roku 1832 francúzsky maliar Ingres.

Baietti sa dostal do Guinnessovej knihy rekordov už v roku 2002, keď dostal svoj ôsmi diplom, ktorý získal za štúdium zákonitostí pohybového ústrojenstva na univerzite v Ríme. Vtedy sa už mohol pochváliť ukončeným štúdiom sociológie, filozofie, práv, politológie a humanitných vied. Neskôr si vzdelanie doplnil štúdiom strategických vied v Turíne, kriminológie v Ríme a cestovného ruchu v Neapole. "Vždy je to snaha prekonať ďalšiu výzvu. Chcem sa dozvedieť, kam až môžu moje telo a mozog zájsť," hovorí s úsmevom zhovorčivý bonviván, ktorý má za sebou okrem iného aj kariéru profesora športu. Bolo to práve vďaka štúdiu telocviku, čo ho priviedlo na univerzity.

Študovať začal v roku 1972. Najviac mu podľa vlastných slov dalo zabrať štúdium strategických vied. V pamäti mu ostala spomienka na štúdium kriminológie, ktoré zahŕňalo aj výsluch väzňov. "Keď som ich počúval, pristihol som sa niekedy, že som sa nechal ich argumentmi presvedčiť a kládol som si otázku, čo je a nie je spravodlivé, a potom som zistil, že som sa vybral zlým smerom," povedal. Svoj pätnásty diplom získal Baietti diaľkovým štúdiom na univerzite v Neapole. Teraz Baietti smeruje k šestnástemu diplomu štúdiom vedy o výžive. Pracuje rovnako ako doteraz, v tichu svojej pracovne medzi treťou a piatou hodinou rannou. "V tomto čase je mozog najlepšie pripravený vstrebať poznatky. Navyše mi to umožní viesť normálny rodinný život," hovorí muž, ktorý toho veľa nenaspí a pracuje aj ako dobrovoľník pre Červený kríž.

Čítajte ďalej