17.2.2017 14:20 | Military

Tajné agentky KĽDR: Na akú špinavú prácu ich posiela Kim?

Ilustračné foto nebezpečnej cicušky.
Ilustračné foto nebezpečnej cicušky.
Zdroj: getty images
Vraždu brata severokórejského vodcu Kim Čong-una pravdepodobne spáchali tajné agentky KĽDR. V rozviedke by to ale nebolo výnimkou, kedy na takú misiu využili ženy.

Kim Hjon-hui
V novembri 1987 uložili dvaja agenti KĽDR, ktorí sa vydávali za otca s dcérou, časovanú bombu do juhokórejského lietadla, ktoré letelo z Bagdadu do Soulu s medzipristátím v Abú Zabí. Lietadlo sa zrútilo pri pobreží Barmy a na jeho palube zahynulo podľa juhokórejských vyšetrovateľov všetkých 115 ľudí. Keď obom agentom, ktorí cestovali s japonskými pasmi, hrozilo na letisku v Bahrajne zatknutie, 72 ročný agent spáchal samovraždu prehltnutím kyanidu, ktorý mal v špičke cigarety. Žene v tom policajti včas zabránili. Potom, čo bola vydaná do Soulu, agentka Kim vyšetrovateľom priznala, že útok mal za cieľ narušiť letné olympijské hry, ktoré v Južnej Kórei mali začať o 10 mesiacov neskôr. Kim bola odsúdená k smrti, ale nakoniec dostala milosť na základe toho, že vo svojom  komunistickom režime "zišla z cesty". Stala sa autorkou niekoľkých knižných bestsellerov a vydala sa za bývalého spravodajského dôstojníka.


On Čong-hwa

Okolo roku 2001 sa dostala do Južnej Kórei, kde predstierala, že je emigrantkou zo severu. V roku 2008 bola zatknutá a odsúdená k piatim rokom väzenia. Juhokórejským úradom povedala, že využívala sex k získavaniu citlivých informácii od juhokórejských vojenských dôstojníkov, a plánovala niekoľko ďalších zabiť. Juhokórejské média jej hneď dali prezývku "Severokórejská Mata Hari" podľa tanečnice, ktorá rovnakým spôsobom získavala vojenské tajomstvá pre Nemecko v prvej svetovej vojne. Po prepustení z väzenia sa ohradila proti prezývke s tým, že sex využila ako špionážny nástroj iba raz. Navyše sa do jedného armádneho dôstojníka zamilovala. Tiež uviedla, že nevykonala rozkaz otráviť dva zo svojich juhokórejských vojenských spravodajských zdrojov. Média k nej neboli milosrdné, a písali, že bola iba tuctovou informátorkou, a že jej úlohu umelo zveličila prokuratúra, aby jej úspech a chytenie boli oslnivejší. Ona trvala na tom, že bola vyškolená na vysokej odbornej úrovni.


Ri Son-sil

V októbri 1992 oznámila juhokórejská tajná služba, že zatkla 62 ľudí za vybudovanie tajnej južnej pobočky vládnucej severokórejskej strany práce. Na čele podzemnej politickej strany stála 75 ročná Ri Son-sil, ktorá podľa úradov pôsobila na juhu už desať rokov. Ri bola údajne na 22. mieste v severokórejskej politickej hierarchii. Zatknutiu sa vyhla, pretože sa včas vrátila do KĽDR v dobe, kedy sa podzemná organizácia rozpadla. Bývalý severokórejský agent zadržaný kvôli inému prípadu v polovici 90. rokov povedal, že ju odprevadil na sever v roku 1990 v ponorke. Zadržaný agent vypovedal, že severokórejský vodca Kim Ir-sen (dedo súčasného vodcu Kim Čong-una), sa s Ri stretol dvakrát v jednej zo svojich víl, udelil jej čestný titul a daroval zlaté hodinky s jeho vyrytým menom. Ri, ktorá bola členkou severokórejského parlamentu, zomrela v roku 2000 a bola pochovaná na cintoríne v Pchjongjangu.

Čítajte ďalej
Vianočné inšpirácie
Vianočné inšpirácie