23.2.2017 11:00 | Macho

Vyššie vzdelanie zlepšuje pamäť, ale nie nadlho

Štúdiom k lepšej pamäti?
Štúdiom k lepšej pamäti?
Zdroj: Getty Images
Vyššie vzdelanie človeku pomôže k lepšej pamäti, ale v starobe o ňu príde rovnako ako ostatní.

Mnoho desaťročí vyzdvihujú neurológovia a psychológovia úlohu vzdelávania v rozvoji a posilňovaní pamäte. A majú pravdu. Ľudia, ktorí dosiahnu vyššie vzdelanie a strávia väčšiu časť života štúdiom, majú skutočne lepšiu pamäť. Lenže nie navždy. Podľa nových výskumov londýnskych neurológov totiž vo vyššom veku pamäť vysokoškolákov upadá rovnako rýchlo ako tým, ktorí študovali kratšie, píše famous.cz.

"Ľudia, ktorí majú vysoké vzdelanie, sú na tom s mierou úpadku pamäte v starobe úplne rovnako ako tí, ktorí majú najnižšie vzdelanie," tvrdia vedci z University College London.

Svoje tvrdenia opierajú o sledovanie jedenástich tisíc osôb starších ako šesťdesiatpäť rokov z desiatich krajín Európy. Na začiatku štúdie boli dané všetkým pokusným osobám testy pamäti. Počas ôsmich rokov prekonali ďalšie štyri testovania, ktoré mali mapovať mieru úpadku pamäte. Do analýzy výsledkov bolo nakoniec zahrnuté dosiahnuté vzdelanie.

"Jedinci s najvyšším vzdelaním mali na začiatku štúdie najlepšie výsledky v testoch pamäte, mali teda lepšiu pamäť než ľudia s najnižším vzdelaním. Ale miera úpadku pamäte u oboch skupín bola rovnaká," tvrdia vedci z University College London.

Pokusné osoby boli zámerne vybrané v desiatich rôznych krajinách Európy, ktoré sa od seba líšia systémom školstva a vzdelávania. Tak bolo preukázané, že jedinci s vysokoškolským vzdelaním majú vždy lepšiu pamäť než tí s najnižším vzdelaním bez ohľadu na typ vzdelávania.

"Naša štúdia však naznačuje, že vyššie vzdelanie nemusí nutne znamenať spomalenie alebo zastavenie úpadku pamäti vo vyššom veku," dodala vedúca autorka výskumu, doktorka Dorina Cadarová v rozhovore pre denník The Mail.

Čítajte ďalej