27.2.2017 14:20 | Zaujímavosti

Prvé sovietske lety do vesmíru sú vydláždené mŕtvolami

Lajka
Lajka
Zdroj: getty images
Predtým ako sa Gagarin stal prvým človekom vo vesmíre, lietali  k hviezdam psi. Nebola to len Lajka, Belka a Strelka. Sovieti ich poslali na obežnú dráhu päťdesiat.

Z nich dvadsať zahynulo pri lete a stali sa tak neoslavovanými mučeníkmi súperenia veľmocí o dobytie vesmíru, o ktorých sa roky nehovorilo, píše taliansky denník La Repubblica. O ich osude po prvýkrát podrobne vypovedajú denníky Olega Gazenka, ktorý bol v ZSSR zodpovedný za program vysielania zvierat do vesmíru. Zo zažltnutých stránok rukopisu sa dozvedáme ich mená, akú mali vo vesmíre stravu, ako boli trénovaní, ale sú tam aj melancholické poznámky a sušené kvety medzi listami, ktoré sú pripomienkou mŕtvych štvornohých hrdinov. Denníky náhodne pred niekoľkými mesiacmi našla Lada Lekajová v archívu Inštitútu pre lekárske a biologické otázky Ruskej akadémie vied. Pri listovaní v stránkach Gazenkových denníkov narazíme na rôzne mena, ktoré nikdy nevošli do dejín. Sú tu lichotivé mená, ako je Malyška (Maličká) alebo Lisička (Líštička), ale aj žartovné prezývky, ako Kusačka (Kúsava), Černuška (Čiernučká), Zvezdočka (Hviezdička) či Modnica (Elegánka). Ale aj bojovná Otvažnaja (Odvážna).

 

Boli to vojaci verbovaní bez ich vedomia v uličkách Moskvy. Všetko kríženci, a to nie z ideologických dôvodov, ale preto, že sa lepšie nechali ovládať a boli odolnejší ako čistokrvné psi. Požiadavky na ich vzhľad boli prísne: nesmeli byť vyšší ako 35 centimetrov, na dĺžku od nosa po chvost nesmeli merať viac ako 43 centimetrov a nemohli vážiť viac ako 6 kilogramov. V kozmickej lodi totiž nebolo veľa priestoru. Keď bol vytvorený prvý psí tím, začal v zime 1950 tréning. Vedci mali naponáhlo. Sovietsky pes mal predbehnúť americkú opicu a vzlietnuť do vesmíru ako prvý. Opice mali strach a boli vysielané do kozmu v anestézii. Psi na rozdiel od nich človeku verili a nekládli odpor. Ako dokonalí vojaci sa všetci podrobovali testom. Bolo samozrejme potrebné im dať čas, aby si zvykli na gravitačné zrýchlenie a ohlušujúci rev motorov. Od júna 1951 do septembra 1960 bolo 44 psov vystrelených v raketách k hraniciam vesmíru. Letov bolo celkovo29, osem z nich skončilo tragicky. Dňa 22.6. 1951 otvorili cestu ku hviezdam Dezik a Cigan. Gazenko zaznamenal všetko: tep 250, štyrikrát viac, ako je norma. Zvýšenie váhy päťnásobné. Ale prevládla radosť: "Sú živí!" kričali všetci, keď sa raketa vrátila.

Pri ďalšom teste zahynul Dezik a neskôr aj Cigan. Potom prišla rada na Mišku a Čižika. Tí taktiež  zahynuli. Pes Smelyj sa v predvečer druhého letu dal na útek. Nahradil ho Zib, ktorý nebol vycvičený. Je rok 1954, nasledujú ďalšie mená a ďalší mučeníci. V rokoch 1957 a 1958 boli experimenty tvrdšie: kvóta 473 kilometrov a desať minút v beztiažovom stave. V roku 1960 nasledujú lety Lajky, Belky a Strelky, známych psov sovietskeho dobývania vesmíru. Teraz to nebolo žiadnym tajomstvom. Celý svet musel sledovať lety prvých živých bytostí vyslaných do kozmu. Lajka však tragicky zahynula: zaživa uhorela. To Sovietsky zväz roky skrýval. A pokiaľ ide o Belku a Strelku: "Pravda je taká, že keď sa z letu vrátili oba psi nezranené, jeden z nich sa pitval. V prípade týchto dvoch psov ale urobili výnimku," zaznamenal Gazenko.

Čítajte ďalej
Vianočné inšpirácie
Vianočné inšpirácie