8.9.2012 06:59 | Zaujímavosti

Badmani pozor: Dbajte na výživu a skvalitnite si spermie!

Nový výskum preukázal, že strava so zdravou dávkou mikroživín silne súvisi so zlepšenou kvalitou DNA v spermiách starších mužov. V prípade mladších však väčší príjem mikroživín DNA spermií nezlepšuje.

Oznámil to osemčlenný americko-britský tím, ktorý viedol Andy Wyrobek z Lawrence Berkeley National Laboratory (LBNL) pri Ministerstve energetiky USA. Prvým autorom článku bol jeho kolega Thomas Schmid. LBNL sa nachádza v univerzitnom meste Berkeley pri San Franciscu v Kalifornii.

Skúmali 80 zdravých mužských dobrovoľníkov vo veku 22 až 80 rokov. Vyšlo najavo, že tí z mužov nad 44 rokov, ktorí prijímali najviac vitamínu C, mali o pätinu menej poškodenú DNA spermií, ako tí z mužov nad 44 rokov, ktorí ho prijímali najmenej. To isté platilo aj pre príjem vitamínu E, zinku a folátu (kyselina listová, vitamíny skupiny B).

„Zdá sa, že konzumácia väčšieho množstva mikroživín, ako sú vitamíny C, E, B a zinok, pomáha starším mužom takpovediac vrátiť hodiny späť, lebo pri konzumácii aspoň doporučenej dennej dávky týchto mikroživín mali porovnateľne kvalitnú DNA spermií ako mladší muži.

To znamená, že muži, pri ktorých je kvôli ich veku zvýšené riziko poškodenia DNA spermií, s tým môžu niečo urobiť. Môžu zabezpečiť, aby prijímali dostatok týchto látok vo forme doplnkov k strave,“ povedal Andy Wyrobek.

V rámci účastníkov výskumu sa stredné hodnoty príjmu mikroživín pohybovali na úrovni 162 miligramov vitamínu C, 23,7 miligramu vitamínu E, 2586 miligramov beta-karoténu, 475 miligramov folátu a 12,3 miligramu zinku denne. Samotné zistenie neprekvapuje. O strave s vysokým obsahom antioxidantov a mikroživín sa už dávno vie, že chráni bunky všeobecne a ich DNA konkrétne pred poškodením.

Očividne to rovnako funguje aj v reprodukčnom trakte starších mužov. Výskum však zatiaľ nepotvrdil, či sa zvýšená kvalita DNA spermií starších mužov s takouto výživou skutočne premieta do lepšej plodnosti a zdravia potomkov.

Členovia tímu Andya Wyrobeka v minulosti doložili, že čím je muž starší, tým vyššia je pravdepodobnosť fragmentácie DNA jeho spermií, preusporiadania chromozómov a všeobecne poškodenia vlákna DNA.

Pri starších mužoch je tiež pravdepodobnejší výskyt určitých génových mutácií. Vysvetľuje to, prečo sú všeobecne menej plodní a ich potomkovia náchylnejší na rôzne postihnutia a choroby.

Ide o výskum problematiky, ktorá má veľký význam, keďže ekonomicko-sociálne-kultúrne zmeny posledných desaťročí spôsobili, že deti má čoraz viac mužov nad 35 rokov. Nedávno trebárs vzbudili pozornosť dôkazy vplyvu vyššieho veku otca na výskyt autizmu. Andy Wyrobek s kolegami uverejnil tieto poznatky predbežne online v časopise Fertility and Sterility.

Čítajte ďalej
Vianočné inšpirácie
Vianočné inšpirácie