13.7.2013 06:45 | Zaujímavosti

Jeseň/zima 2013: Návrat tradícií

F&F - jeseň/zima 2013
F&F - jeseň/zima 2013
Vonkajšie počasie síce možno prirovnať k priemernému letu, no my opäť na chvíľu predbehneme čas a zaostríme zrak na to, čo bude pánska časť populácie nosiť približne od septembra do februára budúceho roka. Potešujúce správy máme predovšetkým pre tých, ktorých štýl je založený skôr konzervatívne. Návrat jednotnej klasiky je pre nasledujúcu sezónu nová čierna, hlása značka F&F.

Toto tvrdenie, hoci prevedené do vizuálneho diktátu módnych trendov, netreba vôbec brať na ľahkú váhu. Azda najmä preto, že F&F je jedným z dominantných predajcov prístupných odevov u nás – štatistiky uvádzajú, že cez predajnú sieť s obchodným domom Tesco má na Slovensku celkom 67 predajní. A to nie je vôbec málo. Inak povedané, z času na čas navštívi (či už dobrovoľne, alebo z donútenia, to neskúmame) obchod F&F takmer každý muž. Navyše oblečenie je ako „ušité“ na slovenské pomery – primerané kvalitou i cenou.

Keďže odevy vzhľadom k ich masovému zameraniu nakupuje dominantná časť obyvateľstva, primeraný tomu je aj ich štýl a vizuálny efekt. Módne reťazce vo všeobecnosti vynikajú v schopnosti implementovať aj tie najuletenejšie trendy do triezvej podoby, a nenarušiť tak neutrálny vkus svojej cieľovej skupiny. Táto zásada bola dodržaná aj v prípade najnovšej pánskej kolekcie, určenej na obdobie jeseň a zima 2013.

Módna značka F&F ju predstavila na veľkolepej módnej prehliadke v londýnskom Somerset House, mieste, kde sa pravidelne koná aj prestížny týždeň módy v Londýne. Už tento fakt napovedal čo-to o profesionalite celej šou, ktorá sa v konečnom dôsledku až nebezpečne blížila tým, aké majú možnosť zhliadnuť len vyvolení klienti a najlepší módni editori sveta, na prehliadkach niekoľko desiatok násobne drahších značiek. Na prehliadke sme mali možnosť zhliadnuť obe kolekcie – teda dámsku aj pánsku – no nás bude, prirodzene, zaujímať len jedna z nich.

Po outfitovej stránke bol už prvý model zárukou toho, že žiadna revolúcia sa nekoná. Potvrdilo sa staré známe, že muži sú v obliekaní omnoho konzervatívnejší ako ženy – farebné experimenty by sme vzhľadom k jesenno-zimnej sezóne nečakali, strihové však už áno, aspoň v malej miere. K vydarenejšej časti línie rozhodne patrili obleky, farebne dokonale jednotné vo všetkých svojich elementoch.

Či už sa jednalo o temne čiernu, zemitú hnedú alebo o trochu (avšak naozaj len trochu) výraznejšiu tmavomodrú, v materiáli na pohľad imitujúcom zamat, z výberu oblekov by si určite vybral nejeden chlap s väčšinovým vkusom. Kombinácie s dlhším kabátom (ktorý ohlásil návrat obľúbenej sivej) pôsobili miestami vyslovene viktoriánsky a tradične. Avšak v tomto prípade v tom lepšom zmysle slova.

O niečo horšie na tom bol model hrubej bundy, s ktorým sa mnohým automaticky asocioval tzv. „homeless style“, populárny pred niekoľkými sezónami. Veľkou výhrou po estetickej stránke nie sú ani svetre-roláky, no celkový dojem vyrovnávajú doplnky – hlavne hrubé šály, ktoré nielenže dobre vyzerajú, ale naozaj ochránia pre chladom. Kto neverí, overiť si to môže už o pár mesiacov. Zatiaľ zostáva prežiť zvyšok tropického leta.

Čítajte ďalej
Vianočné inšpirácie
Vianočné inšpirácie