2.8.2013 07:10 | Zaujímavosti

Dnes je Medzinárodný deň piva: Nech zlatý mok tečie potokom!

Dnešný deň oslavujeme už po siedmykrát Medzinárodný deň piva (International Beer Day). Tento sviatok sa oslavuje tradične od roku 2007 v prvý augustový piatok a v tomto roku pripadol na 2. augusta. Milovníci zlatého moku na celom svete majú možnosť osláviť tento deň v obľúbenom podniku so svojim priateľmi pri dobrom pive.

Ročne sa v Európskej únii (EÚ) vypije okolo 350 miliónov hektolitrov piva. Na jedného obyvateľa EÚ tak pripadá asi 72 litrov za rok. Slovensku patrí v rebríčku konzumácie piva spomedzi európskych krajín 15. priečka. V spotrebe na obyvateľa sme mierne nad priemerom.

Na Slovensku sa vlani vyrobilo 3,2 milióna hektolitrov piva, čo je o takmer 100-tisíc hektolitrov viac ako rok predtým. V minulom roku vypil podľa štatistík každý Slovák 78,2 litrov piva. „Pivo má na Slovensku silnú tradíciu a svojich verných prívržencov. V posledných dvoch rokov však badať na trhu nové trendy v podobe miešaných nápojov z piva, tzv. radlerov,“ uviedla prezidentka Slovenského združenia výrobcov piva a sladu Júlia Hurná.

Medzi najväčších konzumentov piva v Európe patria naši susedia z Česka. V priemere vypije ročne každý Čech asi 145 litrov piva, čo je dvojnásobok priemernej spotreby v Európskej únii. Pivovarnícky priemysel na Slovensku je zároveň dôležitým sektorom národného hospodárstva. Podľa štúdie spoločnosti Ernst&Young (september 2011) má pivovarníctvo výrazný priamy aj nepriamy vplyv na našu ekonomiku.

Je významným a stabilným zdrojom príjmov štátneho a verejných rozpočtov vo forme daní a odvodov. Okrem toho je pivovarníctvo tradičným zamestnávateľom. Na Slovensku je v tomto odvetví priemyslu zamestnaných okolo 16 000 ľudí, a to najmä v regiónoch s vysokou mierou nezamestnanosti, akými sú napríklad Hurbanovo, Šariš, Banská Bystrica, Vyhne, či Bytča.

Čítajte ďalej
Vianočné inšpirácie
Vianočné inšpirácie