11.1.2014 07:00 | Zaujímavosti

Ples, opera, divadlo? Ako nebyť jelito, neurobiť ženskej hanbu a správne sa obliecť!

Je výber čierneho obleku a náhodne zvolenej košele zo skrine dostatočný, aby ste nezahanbili partnerku? O tom, ako neurobiť svojej polovičke hanbu, rozpráva Andreas Kreutz – majiteľ Tailor Made Boutique.

Na takýchto spoločenských akciách je zvyčajne jasne definovaný dress code. „Ak je na pozvánke do opery alebo na ples požiadavka hostiteľa „black tie“, pamätajte, že muž by mal mať oblečený čierny smoking. Do smokingu patrí biela košeľa s francúzskou manžetou, skrytým zapínaním a čiernym motýlikom. Ak sa rozhodnete pre šerpu, zvoľte ju vo farbe motýlika. Nezabudnite na čierne elegantné topánky s koženou podrážkou, ideálne lakovky a do nich čierne ponožky.“ dopĺňa Andreas Kreutz.

Viete ako vznikol názov pre smoking? Pôvodne smokingové sako používali džentlmeni na prezlečenie keď si išli zafajčiť (to smoke – angl. fajčiť) do vedľajšej miestnosti. Pred návratom k stolu sa prezliekli späť do fraku, aby neobťažovali dámsku spoločnosť cigarovým zápachom.

V prípade, že sa jedná o ples najvyššej úrovne, môže muž zvoliť aj frak. Na menej formálny ples bude postačovať slávnostne vyzerajúci čierny oblek. Dámy môžu prísť v dlhej večernej toalete alebo vhodne zvolenej róbe. Pozor na faux pas s krátkymi šatami, ktoré sa už nejednej Slovenke podarilo vyrobiť.

Tomuto druhu oblečenia sa hovorí „dark suit“, čo znamená tmavý oblek. Na výber je teda čierna farba a jej blízke odtiene iných farieb. Pre pánov platí zlaté britské pravidlo „no brown after six“, teda nič hnedé po 18.-tej hodine. Takýto oblek by mal byť doplnený bielou košeľou, ideálne šitou na mieru, decentnou viazankou a čiernymi elegantnými topánkami. Kravatu môže muž zladiť s oblečením svojej partnerky, alebo s oblekom ako celkom.

„Mnoho ľudí si vyrába zbytočný stres behaním po obchodoch hľadajúc kravatu s identickým odtieňom farby partnerkiných šiat. Určite je lepšie sa s farbami a vzormi trochu pohrať a zladiť ich tak, aby sa jemne dopĺňali a nevyzeralo to pritom prvoplánovo,“ dodáva Andreas Kreutz z Tailor Made Boutique. Ženy by mali do divadla voliť ten správny druh večernej toalety podľa druhu predstavenia a vážnosti daného večera.

Na večernej, spoločensko-formálnej udalosti by žena mala mať kostým alebo púzdrové šaty a na nich prípadne sako v „chanelovskom“ štýle, ktoré vyznie veľmi vkusne. Jej partner by mal prísť v obleku, ktorý úž nemusí byť čierny. Je povolený tmavý šedý, ale aj tmavomodrý, ktorým určite nič nepokazí. Platí pravidlo,čím neskoršia hodina, tým tmavší odtieň. Vhodný je aj oblek s jemnou štruktúrou alebo prúžkom.

Muž by mal mať pod sakom bielu košeľu, ktorá pôsobí veľmi čisto a spoločensky. Farebné a vzorované košele sa hodia skôr na bežné denné nosenie. „Výber doplnkov a viazanky môže byť na business večeri už trochu odvážnejší, ale stále závisí od druhu udalosti a očakávaného zloženia hostí. Ak máte štýl, môže si dať do vrecka saka hodvábnu šatku, ktorá sa dá zladiť s kravatou, alebo košeľou“ radí Andreas Kreutz. K pánskemu obleku patrí ešte tmavý opasok.

Keď sa idete zabávať, nik od vás neočakáva, že prídete v obleku. Preto je povolený aj menej formálny štýl obliekania. Keď si oblečiete rifle a sako, ktoré vhodne zladíte s košeľou a štýlovými doplnkami, budete vyzerať veľmi trendy a elegantne zároveň. Košeľa samozrejme môže byť farebnejšia a obsahovať aj výraznejšie vzory.

V lete je veľmi vhodné si obliecť ľanové sako, prípadne na chladnejšie večery aj farebné menčestrové alebo zamatové. Obľúbeným vzorom pre casual sako je káro, rybia kosť, kohútia stopa, prípadne tzv. windowpane. Pri večernom posedení na terase páni ocenia bavlnenú, ľanovú, alebo hodvábnu šatku okolo krku. Nezabudnite na topánky z brúsenej kože alebo pohodlné mokasíny a vyrazte do ulíc.

Košeľa s krátkym rukávom patrí na pláž a nikdy nie do saka. Ani do voľnočasového. Obliecť si takúto košeľu na oficiálnu udalosť je nielen nevkusné, ale aj prejavom nedostatočnej úcty voči hostiteľovi podujatia a ďalším hosťom.

Tričko pod sakom síce môže vyzerať uvoľnene a trendy, ale nezabudnite na to, že si to odnesie golier na saku, ktorý štandardne od ušpinenia chráni golier košele. Sako bude musieť ísť veľmi často do čistiarne, čo znamená jeho výrazne skrátenú životnosť. A ak si chcete zobrať na spoločenskú udalosť tričko a šortky, radšej rovno ostaňte doma.

Čítajte ďalej
Vianočné inšpirácie
Vianočné inšpirácie