30.9.2014 08:00 | Zaujímavosti

Tetris tričko: Legendárnu hru si zahráte už aj na vlastnom bruchu!

Nie je to tak dávno, čo fascinácia technológiou zasiahla aj odevný priemysel – stačí si spomenúť na blikajúce tenisky, ktoré boli populárne hlavne medzi juniorskou časťou populácie cca pred pätnástimi rokmi. Technológia, ktorá sa dá obliecť, sa hlási o slovo znova. Jej najnovší výkrik je však určený dospelým, a osloví nielen ultimátnych hráčov počítačových hier, ale azda každého, kto kedy hral populárnu hru Tetris.

Skladanie kociek do radu tak, aby postupne mizli, je vo svete gamerstva takpovediac legendou: za posledných 30 rokov sa táto hra objavila azda na všetkých hracích systémoch, ktoré boli vymyslené, a jej popularita neslabne, práve naopak. Retro čaro Tetrisu sa rozhodol využiť Marc Kerger, Luxemburčan, ktorý je autorom hracieho Tetris trička. Teda trička, ktoré si oblečiete, a následne si na ňom slávnu hru môžete aj zahrať.

Uletené? Odev, ktorý nahradí hernú konzolu, si šikovný autor sám vyrobil a odprezentoval svetu videom na Youtube, kde si rýchlo získava početných fanúšikov. Kerger použil 128 LED žiaroviek a rôzne kusy hardvéru na vytvorenie základnej technológie, a následne celok zabudoval do bieleho trička, na ktorom hra beží. Celý systém si pritom na napájanie vyžaduje iba 4 AA batérie. Hracie pole okupuje prednú stranu odevu, kým na zadnej je potlač s vysvetlením pravidiel (ak by sa náhodou našiel niekto, kto o Tetrise nikdy nepočul).

Celú hru tak nositeľ/hráč ovláda gombíkmi priamo na svojom bruchu. Ak prehráte, hracie pole ukáže posledný dosiahnutý level, ako aj skóre, ktoré ste nahrali. Celkom ako konzola, nie?

Nedajte sa však pomýliť; tričko rozhodne nie je najdivnejšou vecou, na akej sa dá táto hra spustiť. Svet už videl fanatikov hrať ju na 29-poschodovej budove, vizitke či dokonca halloweenskej tekvici. Koniec koncov, o tekvicovom Tetrise sa aj autor trička nechal počuť, že to bola práve ona, ktorá ho k netradičnému „urob si sám“ projektu inšpirovala.

Nanešťastie, vďaka tejto vlastnosti zatiaľ nie je možné tričko získať ani kúpiť. Jeho autor sa už vyjadril, že by rád preskúmal možnosti jeho produkcie a predaja, no omnoho pravdepodobnejšie je, že v dohľadnej dobe fanúšikom ukáže, ako si vyrobiť vlastné, a to čo najjednoduchšie. „V tejto podobe to nie je možné – príliš veľa práce, ťažké zháňanie potrebných súčiastok atď. – no rád by som udržal túto platformu otvorenú, aby ju ostatní programátori mohli použiť pre svoje vlastné nápady“, vysvetľuje nadšený Kerger, ktorý predvádza svoj technicko – módny výtvor na videu.l

Čítajte ďalej
Vianočné inšpirácie
Vianočné inšpirácie