19.2.2015 18:10 | Zaujímavosti

Chlap skončil na samotke. Za statusy na Facebooku mu hrozí 37 rokov v base

Smskovať či tajne sa prihlasovať na sociálne siete vo väznici v Južnej Karolíne sa nevypláca. Trestanci totiž za tento čin môžu pykať rovnako, ako keby znásilnili spolubývajúceho.

Tyheemovi Henrymu hrozí za 38 statusov, ktoré „vycapil“ z basy na svoj Facebook až 37 rokov v chládku. Čo je ešte horšie, odpykať si ich má na samotke. Súdy nebude zrejme zaujímať, že statusmi nikoho neohrozoval a len chcel napísať, že miluje svoju rodinu.

Tyheem nie je jediný. Podľa údajov The Electronic Frontier Foundation podobne za tri uplynulé roky dopadlo vyše 400 väzňov. Pri svojich argumentoch vychádzajú z oficiálnych dokumentov.

Zaujímavosťou je, že ak by väzeň „úradoval“ na Twiteri či Facebooku len v jeden deň, dopustil by sa jedného priestupku, hoci by pridal aj 50 statusov. Ak by však pridal status v pondelok a potom následne vo štvrtok, potrestali by ho hneď dvakrát.

Hrozba sprisahania

Takýmto spôsobom sa jeho trest mnohonásobne zvýšil a poriadne si zavaril. Proti tvrdému trestaniu za používanie sociálnych sietí či internetu už otvorene vystúpilo niekoľko organizácií, ktoré ochraňujú ľudské práva.

Doteraz ale vôbec nepochodili. Riaditelia väzníc totiž tvrdia, že práve cez internet a iné komunikačné kanály hrozí, že väzni budú plánovať úteky alebo iné sprisahania.  

Čítajte ďalej
Vianočné inšpirácie
Vianočné inšpirácie