14.3.2017 06:00 | Macho

Rady na nezaplatenie: Ako sa vyhnúť nežiaducemu zápachu!

zapáchajúci muž
zapáchajúci muž
Zdroj: Getty Images
Nepríjemný dych po jedle obsahujúcom cesnak? Nepríjemný pot po cvičení? Mnohé faktory, ktoré spôsobujú nevábne pachy, sú známe, ale sú aj také, o ktorých by sme to nepredpokladali.

O niektorých týchto príčinách nepríjemného zápachu sa vyjadruje profesor Antonio Di Pietro, riaditeľ dermatologického inštitútu Vita Cutis v Miláne.

Zle ste sa vysušili po sprchovaní. Nedbanlivé osušenie môže spôsobiť cez deň problémy, pretože vlhkosť v záhyboch pokožky, hlavne medzi prstami na nohách a pod prsiami, vytvára živnú pôdu pre baktérie a plesne, ktoré spolu s potom vyvolávajú nepríjemný zápach.

Máte radi pikantné jedlá. Napríklad cesnak alebo kari môžu viesť k zápachu z úst a nepríjemnému potu. Väčšina týchto látok je spracovaná v črevách a pečeni, ale niektoré sa dostanú do krvi a sú vypúšťané cez pľúca a póry. Tento jav môže pretrvávať niekoľko hodín. Zápach po cesnaku sa stratí, ak hneď po jedle zjete hlávkový šalát alebo jablko.

Ak si čistíte iba zuby. Pokiaľ si nečistíte aj jazyk, nemusí byť váš dych až tak čerstvý, ako by ste si želali. Jazyk je pokrytý tisícami malými papíl, v ktorých môžu uviaznuť mikroskopické čiastočky jedla. Pomôcť môže ústna voda, ale k odstráneniu baktérií, mŕtvych buniek a zvyškov jedla je lepšie používať škrabku na jazyk.

Ste vo veľkom strese. Telo zvláda tlak tým, že sa viac potí. Vyskúšajte popíjať odvar zo šalvie. Tá má antistresové účinky, a ak ju popíjate v malých hltoch po celý deň, obmedzuje aj potenie.

V noci veľa chrápete. Spánok s otvorenými ústami vysušuje ústnu dutinu, kde sa hromadia mŕtve bunky na jazyku a ďasnách, a to môže ráno viesť k nežiaducemu zápachu z úst. Alkohol vypitý pred spaním môže navyše viesť ku chrápaniu. Ráno môže pomôcť okrem ústnej hygieny citrónová šťava alebo jogurt.

Používate deodorant namiesto antiperspirantu. Deodorant maskuje pachy, zatiaľ čo antiperspirant blokuje vylučovanie potu.

Niektoré lieky spôsobujú sucho v ústach a následne nepríjemný dych. Požiadajte lekára, aby vám upravil ich užívanie alebo predpísal iný liek. Pije často vodu, aby ste stimulovali produkciu slín a udržali vlhkosť v ústach. Obmedzte pitie kávy a snažte sa dýchať nosom.

Priveľa proteínov v strave, hlavne pokiaľ držíte hyperproteínovú diétu, ktorá môže viesť k nepríjemnému dychu. Sacharidy sú pre telo zdrojom energie, a keď sa ich je málo, spaľujú sa zásoby tuku, ktorý vypúšťajú do krvi ketóny. Tie majú nepríjemný zápach.

Pach vyvoláva aj elastické oblečenie z elastanu alebo lycry, často používané pre šport. Namiesto nich si radšej vyberajte vzdušné materiály.

Prechladnutie môže ovplyvniť dych. Zapchaný nos vedie k tomu, že dýchame ústami, a tým zabraňujeme slinám, aby udržiavali vlhkosť v ústach. Klinické testy preukázali, že preplachovanie nosu vlažnou slanou vodou je bezpečným a lacným spôsobom, ako nos uvoľniť a prečistiť.

Uzatvorená obuv je živnou pôdou pre baktérie. Keď v lete nenosíte ponožky, nemáte nič, čo by salo pot. Používajte antiperspirant na vnútornú stranu chodidla a medzi prstami alebo protiplesňový púder. Večer nohy ponorte na pol hodiny do kúpeľa z dvoch dielov vody a jedného dielu octu, alebo do odvaru z čierneho čaju.

Nemáte radi jogurty. Zdravé črevá bránia nafúknutiu brucha. Jogurt a ďalšie fermentované produkty ako je kefír obsahujú probiotiká, zdravé baktérie, ktoré pomáhajú pri trávení. Črevná mikroflóra je ako akýkoľvek iný orgán a musí byť udržiavaná zdravá.

 

Čítajte ďalej