15.3.2017 10:20 | Macho

Výhody a nevýhody home office: Stojí vám to za to?

práca z domu
práca z domu
Zdroj: Getty Images
Medzinárodná organizácia práce (ILO) pri OSN tvrdí, že práca z domu nie je výhodná okrem ušetrenia času a peňazí za cestovanie. Prečo?

Ľudia na tzv. home office nedokážu oddeľovať pracovný deň od toho súkromného. Prelínanie a stála prítomnosť práce v byte / dome v človeka vyvoláva stres a vede k depresiám a nespavosti. Ľudia pracujúci z domu trpia stresovou poruchou, depresiami a nespavosťou oveľa častejšie ako tí, ktorí musia každý deň do práce dochádzať. Vyplýva to z výskumu ILO uskutočneného v pätnástich krajinách sveta, z toho desiatich členských EU.

Tieto stavy pritom znižujú produktivitu práce, ale horšie sú ich dlhodobé zdravotné následky. Prispievajú k rozvoju civilizačných chorôb a vyššej úmrtnosti. „Práca z domu vedie k dlhšej pracovnej dobe, vyššej pracovnej intenzite a tiež k prenikaniu práce do domáceho života,“ tvrdia autori výskumu.

Ľudia pracujúci z domu sú dvakrát častejšie stresovaní a o štvrtinu viac trpia nespavostí. A platí to aj vtedy, keď home office striedajú s pobytom v kancelárii. Zamestnaní ľudia dnes často vybavujú  korešpondenciu a nedokončenú prácu aj z domu a v čase osobného voľna, čo sa v minulosti pred existenciou internetu a moderných technológií veľmi nedalo.

 

Čítajte ďalej