17.3.2017 16:00 | Sex

Aký dostaň, taký vráť: Začarovaný kruh sexuálneho obťažovania mladých

mladá láska
mladá láska
Zdroj: getty images
Nezáväzný sex a promiskuita podporujú sexuálne obťažovanie u mládeže. Teenageri, ktorí sú sexuálne obťažovaní, sa neskôr ochotnejšie púšťajú do promiskuitného života a užívajú si sex bez emočného pripútania sa k náprotivku.

Preukázali to profesor Leif Edward Ottesen Kennair a doktor Mons Bendixen v prieskume medzi 1300  heterosexuálnymi teenagermi. Najčastejšou formou sexuálneho obťažovania medzi 18 ročnými je obviňovanie z homosexuality medzi chlapcami. Heterosexuálni adolescenti sa častujú vulgárnymi a degradujúcimi názvami pre gayov, aby ponížili vrstovníka. Druhou najčastejšou formou obťažovania sú slovné útoky chlapcov voči dievčatám, ktoré obviňujú z toho, že sú lacnými šľapkami. Najväčším  prekvapením výskumu je to, že adolescenti, ktorí boli sexuálne obťažovaní, začnú silne inklinovať k nezáväznému sexu a sami sa neskôr začnú dopúšťať takéhoto obťažovania. Začnú totiž o nezáväznom sexe snívať a dožadujú sa ho slovnými útokmi. Občas aj fyzickými, ktoré majú najhorší vplyv na psychiku dospievajúcich.

Ale aj dievčatá sa na tom spolupodieľajú. Snažia sa tým svoje vrstovníčky urobiť menej atraktívnymi.„Stojí to hlavne na spoločenskom postavení. Dievča môže o druhej vyhlasovať, že je chuderka, štetka alebo lesbička. Snaží sa znížiť jej hodnotu na sexuálnom trhu,“ vysvetľuje profesor Kennair z Nórskej univerzity vedy a techniky. Sexuálne obťažovanie za posledný rok zažilo 60  percent zo študovaných chlapcov a dievčat. A 30 percent dievčat a 45 percent chlapcov v poslednom roku samo niekoho obťažovalo.

Čítajte ďalej