17.3.2017 14:20 | Šport

S týmto chlapom byť len za dobre: Majster MMA Fedor Emelianenko

Fedor Emelianenko
Fedor Emelianenko
Zdroj: Getty Images
S prezývkou Last Emperor (Posledný cisár) bol dlho považovaný za svetovú jednotku v ťažkej váhe. Vyhral veľa turnajov a je držiteľom niektorých prestížnych titulov

Narodil sa 28.9.1976 vo východoukrajinskom meste Rubežnoje. Ako dvojročný sa odsťahoval  s rodinou do ruského mesta Staryj Oskol.  Má  dvoch bratov, z ktorých mladší Alexander je tiež  výborným MMA bojovníkom. Fedor meria 183 cm, váži 107 kg a jeho rozpätie rúk je 188 cm. Počas vojenskej služby (1995 – 1997) dostal pridelenie ako vojenský hasič.

Svoje bojovnícke základy získal Fjodor Jemeljaněnko (po ukrajinsky) v komplexnom bojovom umení sambo. Jeho štýl sa vyznačoval rýchlymi a tvrdými údermi v postoji a veľmi dobrou technikou na zemi. Väčšinu zápasov vyhral vzdaním sa súpera (submission). Jeho špecialitou boli páky na ruku „armbar“ a „kimura“.  

Svoj prvý zápas v MMA absolvoval 21.5. 2000. Táto výhra začala jeho cestu za slávou. Debut vo vtedajšej najväčšej MMA súťaži PRIDE zažil o dva roky neskôr, kde zvíťazil na body nad Holanďanom Semmy Schiltom. 16.3. 2003 v PRIDE Fjodor porazil doterajšieho šampióna Antônia Rodriga Nogueiru na body, čím získal titul svetového šampióna v MMA. Dokázal niekoľkokrát obhájiť titul šampióna PRIDE. V roku 2007 sa táto organizácia rozpadla, tak Fedor podpísal zmluvu so spoločnosťou na podporu MMA Affliction.

 Je mnohonásobný víťaz z Majstrovstiev sveta v sambo. Počas deväť a pol roka  (3483 dní medzi rokmi 2001 a 2010) nenašiel v MMA premožiteľa, čo sa doteraz v ťažkej váhe nikomu nepodarilo. Mnohými je považovaný za najlepšieho MMA bojovníka všetkých čias. Dokázal poraziť veľa vynikajúcich borcov ako napr. Antônio Rodrigo Nogueira (2x), Mark Coleman, Kevin Randleman, Mirko Filipović, Andrej Arlovski, Mark Hunt, Renato Sobral alebo Jeff Monson. V roku 2010 utrpel prvú skutočnú porážku (dovtedy "prehral" iba raz, musel odstúpiť vďaka tržnej rane spôsobenej nechceným úderom hlavy) od Fabricia Werduma. Následne prehral dvakrát za sebou a potom bol donútený opustiť organizáciu Strikeforce. Napriek tomu sa dokázal vrátiť na víťaznú vlnu a vyhral posledné tri zápasy, hoci jeho súperi už neboli borci skutočnej svetovej extratriedy. V júni 2012 po zápase s Pedrom Rizzom oznámil Fedor koniec svojej kariéry. 

V roku 2015 ale oznámil návrat do súťaží MMA a na turnaji v Japonsku porazil Inda Singha Jaideepa po sérii úderov na zemi (tzv. ground and pound).  Napriek tomu, že patril k najväčším bojovníkom zmiešaných bojových umení, nikdy sa nedostal do UFC, najvýznamnejšej organizácie MMA. Urobil si totiž z prezidenta UFC Dana Whitea silného nepriateľa.

18.2.2017 sa mal konať súboj Emelianenko vs. Mitrione sa podujatí Bellator 172 v San José. Pre silné bolesti obličkových kameňov Američana Mitriona pár hodín pred duelom odstúpil. Gesto rešpektu a úcty pokľakom pred Fedorom však predviedol Georges St-Pierre, ktorý podľa mnohých patrí medzi najlepších bojovníkov.

Čítajte ďalej