20.3.2017 10:10 | Macho

Rozhoduje dátum narodenia o našom zdraví? Tešiť sa môžu tí, ktorí prišli na svet v týchto mesiacoch!

chorý muž
chorý muž
Zdroj: getty images
Ročné obdobie má pravdepodobne vplyv na to, či budeme viac alebo menej náchylní k rôznym ochoreniam. Napríklad najzdravší ľudia majú mať narodeniny v máji, tí menej šťastní v októbri, píše taliansky denník Corriere della Sera.

Rozsiahla štúdia Kolumbijskej univerzity v New Yorku identifikuje výraznú súvislosť medzi mesiacom, v ktorom sa človek narodil, a sklonom k celej sérii ochorení. "Spočiatku boli všetci skeptickí, alebo sa na tom smiali," hovorí jeden z autorov štúdie Nicholas Tatonetti. "Nejedná sa však o astrológiu. Ročné obdobie so  sebou prináša rozmanité faktory týkajúce sa životného prostredia, ktoré v čase narodenia pôsobia. Zatiaľ sa len učíme viac spoznávať veľkú úlohu, ktorú hrá životné prostredie a vzájomné pôsobenie génov tohto prostredia na náš vývoj. Toto by mohol byť spôsob, ako začať skúmať účinky životného prostredia na našu genetiku," dodáva.

Z výsledkov štúdie vychádzali najuspokojivejšie informácie týkajúce sa tých, ktorí sa narodili od mája  do augusta: tí by mali mať najnižšiu tendenciu podľahnúť najrôznejším ochoreniam. Naopak oveľa menej šťastní sú tí, ktorí sa narodili v októbri. Títo ľudia majú krehké zdravie a výraznú tendenciu k duševným poruchám, ako je neschopnosť sústrediť sa a hyperaktivita. Osoby narodené v marci sú  náchylné hlavne ku kardiovaskulárnym ochoreniam, zatiaľ čo tí, ktorí majú narodeniny v decembri, bývajú častejšie postihnutí dýchacími problémami. Mechanizmy pôsobiace na základe životného prostredia sú málo známe. Zmena stravovania a každoročná séria infekčných ochorení môžu ovplyvniť  vývoj človeka na desiatky rokov dopredu. Môžeme byť aj vystavení pôsobeniu rôznych typov alergénov v jednotlivých ročných obdobiach. Pokiaľ ide o náš zrak, niektoré štúdie ukázali, že obdobie, kedy je málo slnka, pomáhajú regulovať rast očnej buľvy. Tak je u deti narodených v zime menšia pravdepodobnosť, že budú musieť nosiť okuliare. Potom tu je vitamín D, ktorý je produkovaný, keď je pleť vystavená slnku.

Už koncom 90. rokov minulého storočia Leonid Gavrilov z Chicagskej univerzity zistil, že osoby narodené na jeseň majú tendenciu žiť dlhšie. Odvtedy potvrdilo jeho teóriu množstvo výskumov, ktoré sa týkali storočných osôb. Jeho posledný ukázal, že deti narodené na jeseň majú približne o 40 percent vyššiu pravdepodobnosť, že sa dožijú sto rokov, ako osoby narodené v marci. Sreeram Ramagopalan z Oxfordskej univerzity skúmal lekárskej záznamy týkajúce sa skoro 60.000 pacientov v Anglicku. Preukázal, že u detí narodených v zime a na jar je všeobecne vyššie riziko výskytu schizofrénie, depresie a bipolárnej poruchy.

Čítajte ďalej