20.3.2017 17:30 | Military

Krstný otec je v mafii tradícia, proti ktorej je aj cirkev krátka

mafián
mafián
Zdroj: getty images
Sicílsky arcibiskup zakázal mafiánom, aby sa stávali kmotrami pri krste. Nepáči sa mu, že si mafia pôvodne cirkevný termín krstný otec privlastnila, informovala spravodajská stanica BBC.

Arcibiskup Michele Pennisi je kritikom mafie a odmieta skutočnosť, že mafiánske štruktúry využívajú termín "krstný otec", aby svojim šéfom dodali pocit cirkevnej vážnosti. "Tieto dva svety vedľa seba nemôžu exitovať," povedal agentúre AFP prelát, v ktorého diecéze leží aj mestečko Corleone - centrum mafie, ktoré celosvetovo známym urobil spisovateľ Mario Puzo so svojim románom Krstný otec.

Pennisimu sa už raz vyhrážali smrťou, keď v roku 2008 zakázal cirkevný pohreb hlavy miestnej mafiánskej rodiny, Crocefissa Emanuella. Dostal preto policajnú ochranu. Arcibiskup sa ale nevzdáva a tento týždeň vydal pokyn, ktorý zakazuje "všetkým mafiánskym štruktúram", aby sa stávali krstnými otcami pri krste alebo birmovaní. Poslednou kvapkou malo byť pre neho, keď sa dozvedel, že pri jednom nedávnom krstu mal ísť za kmotra syn Toto Riina, jedného z šéfov miestnej Cosa Nostry, ktorá má dlhú krvavú históriu. Ako ale sám Pennisi priznáva, pokiaľ nie je budúci krstný otec riadne odsúdený, ťažko sa mu vina preukazuje iba na základe dohadov. Hlavne v krajine, kde stále vládne omerta, teda zachovávanie mlčania o mafiánskych skutkoch pred políciou a úradmi. Dúfa preto, že jeho nariadenie bude niečím na spôsob otvorených dverí, ktoré mafiánov prinútia k ľútosti, ospravedlnení a obráteniu sa na pravú cestu. Tá im je podľa Pennisiho otvorená tak isto ako všetkým ostatným. Pápež František názor sicílskeho arcibiskupa na mafii zdieľa. V roku 2014 všetkých mafiánov exkomunikoval. "Tí, ktorí kráčajú v živote cestou zla, ako to robia mafiáni, nie sú v zhode s Bohom," povedal vtedy pápež.

Čítajte ďalej