19.4.2017 14:00 | Military

Ak sa raz táto fikcia stane skutočnosťou, nebude v bezpečí nikto

Zatiaľ iba koncept, ale ak sa tento nápad zapáči svetovým vodcom, môže dostať zelenú.
Zatiaľ iba koncept, ale ak sa tento nápad zapáči svetovým vodcom, môže dostať zelenú.
Zdroj: reprofoto YouTube
Za oboma nápadmi stoji ruský vynálezca Semenov Dahir Kurmanbievich. Ten svoje vízie budúcnosti ruských zbraní zhmotnil do videa, ktoré zaujme, ale zároveň prinúti sa zamyslieť, či to všetko raz bude možné.

Vzdušná prevaha je vždy obrovskou výhodou. Rýchlo a efektívne premiestniť zbrane na obranu či útok môže rozhodnúť o výsledku nejedného konfliktu. Tu si pozriete využitie podzemných statických a pozemných mobilných protitankových zbraní, ktoré neodhalí ani aktuálny letecký prieskum. Byť masovo ničený bez zjavného upozornenia, to nebezpečne zredukuje nielen vojenskú techniku ale hlavne zničí morálku vojakov.

 

V podobnom duchu „neznámej zbrane“ bolo vytvorené aj staršie video, kde sa na prepravu futuristických ale účinných zbraní použili bežné kamióny,  akých po cestách jazdia tisíce. Len ten náklad by sa  nielen colníkom asi nepáčil.  Priniesť na vhodné miesto skryto zbraň, ktorá sa do niekoľkých desiatok minút poskladá a aktivuje, a nečakane zaútočí na cieľ, je silný moment prekvapenia pre každého protivníka.  

 

Ale aby sme Dahira nezaškatuľkovali iba na vynálezcu zbraní, treba podotknúť, že sa zamýšľa aj nad mierumilovnými automatizovanými systémami pre obchod,  bývanie či dopravu.   

Čítajte ďalej