21.4.2017 10:00 | Macho

Iggy Pop: Polonahý búrlivák, ktorý nekončí ani na dôchodku

Iggy Pop
Iggy Pop
Zdroj: Getty Images
Americký spevák a zakladajúci člen rockovej skupiny The Stooges sa narodil 21.4. 1947. Býva označovaný za "krstného otca punku" či "rockového leguána", ale roky nasával aj ďalšie hudobné štýly.

Iggy Pop patrí k najvšestrannejším hudobníkom, ktorý sa preslávil divokým správaním na pódiu. Na koncertoch vystupuje vyzlečený do pol tela, predvádza tanečné kreácie, skáče a behá a často zostupuje z pódia medzi rozvášnených fanúšikov. Kedysi si prežil ťažké obdobie alkoholovej a drogovej závislosti, čo okrem iného viedlo k rozpadu The Stooges v 70. rokoch. James Newell Osterberg, ako znie jeho civilné meno, však po sólovej kariére Stooges na pár rokov opäť oživil. Kapela je však podľa jej gitaristu Jamesa Williamsona od roku 2016 už opäť minulosťou.

Iggy začínal ako bubeník v niekoľkých neznámych kapelách a v Chicagu hral aj s bluesmanmi. Dodnes tvrdí, že "keď všetko ostatné zlyhá, nastúpi blues. To je skutočná muzika". Jeho prvá kapela sa volala The Iguanas. "Iggyho zo mňa urobil môj šéf. Mal som v obchode s platňami sadistického šéfa. Hrával som vtedy v skupine Iguanas. A keď ma  šéf chcel strápniť a ponížiť, povedal mi: Iggy, prines mi kávu. A to ma vážne štvalo, pretože vtedy fičali prezývky ako Tab alebo Rock," spomína na začiatok kariéry a na pôvod svojho nového mena. Vznik druhého mena Pop už tak veselý nebol. Pred jedným koncertom si oholil obočie a kamaráti mu povedali, že vyzerá ako Popp. Tak sa volal ich spolužiak, ktorý práve absolvoval chemoterapiu.

The Stooges vznikli v roku 1967 v Ann Arbore a spočiatku sa nedalo hovoriť o veľkej sláve. O to väčší ale mala skupina vplyv. Spoločne s MC5, New York Dolls či Ramones sa stali hlavnou inšpiráciou pre britských  punkerov v čele so Sex Pistols alebo The Clash. Celkovo vydali tri platne a v roku 1974 sa rozpadli. Hlavný podiel na rozpade legendy mala drogová a alkoholová závislosť ich členov. Pôvodnú zostavu okrem  Iggyho tvorili bratia Ron (gitara) a Scott (bubny) Ashetonovci, na basgitaru hral Dave Alexander. Všetci už zomreli.

Z krízy Iggyho vytiahol ďalší slávny rocker David Bowie, ktorý ho pozval do Západného Berlínu a pomohol mu nahrať a produkovať jeho prvé dve sólové platne, pre mnohých fanúšikov jeho najlepšie albumy - The Idiot a Lust for Life. Oba vyšli v roku 1977. Titulná skladba z Lust For Life neskôr udávala rytmus kultovému filmu Trainspotting, ďalším veľkým hitom bola pieseň The Passenger.

S filmom má Iggy aj ďalšie skúsenosti. Spoločne s Tomom Waitsom sa blysol vo filmových  rozprávkach - Káva a cigarety (1986) a Mŕtvy muž (1995). Žánrový rozptyl jeho sólových platní je veľmi pestrý a Iggy občas prekvapil aj baladami či niekedy až popovými a chytľavými piesňami. K najúspešnejším albumom patrí Party (1981), komerčne úspešná Blah Blah Blah (1986), tvrdý až metalový Instinct (1988) alebo pestrá Brick by Brick (1990) so slávnym duetom s Kate Piersonovou zo skupiny B-52’s - Candy. Potom začal opäť pritvrdzovať a jeho sólovka Skull Ring z roku 2003 už akoby predznamenala návrat ku Stooges. V rokoch 2003 až 2013 potom skupina vydala dve platne (The Weirdness a Ready to Die) a absolvovala niekoľko koncertných turné. V roku 2016 Iggy vydal svoj osemnásty a kritikou ocenený sólový album Post Pop Depression.

 

Čítajte ďalej