21.4.2017 14:00 | Military

Plukovnícka junta pred 50 rokmi za pár hodín ovládla Grécko

Tank v Grécku 1967
Tank v Grécku 1967
Zdroj: Getty Images
Fénix a silueta vojaka s puškou boli znakom gréckej diktatúry z rokov 1967-1974, ktorej vodcovia sa vydávali za tvorcov "novej gréckej civilizácie".

Skutočnými motívmi prevratu vlády tzv. čiernych plukovníkov, ktorá sa ujala moci pred päťdesiatimi rokmi, v noci z 20. na 21.4.1967, bola pritom túžba po moci a obavy z podlomenia vlastných pozícii v prípade víťazstva ľavice vo voľbách.

"Kolísku západnej civilizácie" v 20. storočí kruto postihli svetové vojny a následný občiansky konflikt, počas ktorého v rokoch 1946 až 1949 zomrelo približne 150.000 ľudí. Po ňom iba do  Československa emigrovalo vyše 12.000 Grékov (väčšina sa vrátila po páde vojenskej junty v roku 1974). Vnútorná situácia sa mierne stabilizovala, na pomoc Grécku (a Turecku) ohrozenému komunizmom vyhlásili USA v roku 1947 Trumanovu doktrínu a roku 1952 vstúpilo Grécko do Severoatlantickej aliancie (NATO).

Vo vnútornej politike bojovali stredové strany s pravicou, ktorá vládla väčšinu 50. a 60. rokov minulého storočia. Keď odhady pred parlamentnými voľbami plánovanými na máj 1967 predpovedali víťazstvo Strany stredu a posilnenie ľavice, časť pravice sa rozhodla nečakať na vlastnú porážku. Prekvapujúco si moc neprivlastnila generalita verná kráľovi ("veľká junta"), ale skupina neznámych dôstojníkov. "Malá junta" nepatrila k riadiacim štruktúram armády, zato si zadovážila informácie o plánoch konkurenčnej skupiny a predbehla ju. Triumvirát sprisahaneckých dôstojníkov - plukovník Jorgos Papadopulos, brigádny generál Stylianos Pattakos a plukovník Nikolaos Makarezos - zvrhol v apríli 1967 demokratickú vládu a nastolil polofašistickú "plukovnícku juntu" (v bývalom východnom bloku označovaní ako "čierni plukovníci"). A to skoro bez výstrelu, iba s 3000 stúpencami a 150 tankami, počas troch hodín. Obsadili kľúčové orgány, zajali politických činiteľov a vyhlásili výnimočný stav. Zneužili pritom vojenský operačný plán pripravený v súčinnosti s NATO pre prípad komunistického prevratu.

Kráľ Konštantín II. v snahe udržať si vplyv pristúpil k spolupráci s juntou. Tá však len využila jeho podporu k legalizácii režimu. Keď sa kráľ v decembri 1967 pokúsil juntu zvrhnúť, bol nútený utiecť. Junta rozpustila parlament, zrušila politické strany a začala sa zbavovať svojich odporcov. Tých zatvárala do internačných táborov a deportovala z krajiny. Väčšina štátov juntu odsúdila. Európske hospodárske spoločenstvo zmrazilo asociačnú dohodu s Gréckou. USA a spojenci v NATO boli zdržanliví, lebo juntu podporovali, aby udržali na uzde miestnych a moskovských komunistov. Za túto politiku sa ospravedlnil americký prezident Bill Clinton pri svojej návšteve Grécka v roku 1999: "Spojené štáty dovolili, aby ich záujmy týkajúce sa vedenia studenej vojny prevážili nad záujmom – skôr by som mal povedať záväzkom - podpory demokracie, hoci to bol vlastne dôvod, prečo sme studenú vojnu viedli."

Napriek výdatnému populizmus a počiatočných ekonomických úspechoch sa junta netešila obľube ani medzi bežnými ľuďmi, ani u časti pravice. Demokratickí odporcovia organizovali odboj, ale iba v malej miere. Ani neskoršia čiastočná liberalizácia režimu mu nezaistila priazeň. Uvoľnenie a všeobecnú nespokojnosť využili študenti aténskej polytechniky, kde v novembri 1973 vypukli nepokoje. Junta na ich potlačenie nasadila 17. novembra aj tanky – niekoľko desiatok ľudí bolo zabitých a stovky zranených. V decembri 1973 vyvrcholili rozpory vnútri  junty prevratom veliteľa vojenskej polície generála Dimitriosa Ioannidisa. Papadopulosa vo funkcii prezidenta (ktorým sa stal po vyhlásení republiky v júni 1973) nahradil generál Faidon Gizikis. Namiesto úľavy ale zavládol ešte väčší teror. Najprv neúspešný pokus o pripojenie Cyprusu ukázal, že režim je v troskách a stratil podporu armády aj zahraničia. Junta odovzdal moc civilnej vláde 23.7.1974. Z exilu sa vrátilo množstvo politikov a umelcov, nad Papadopulosom a Pattakosom súd vyniesol rozsudok smrti, potom zmenený na doživotie.

Čítajte ďalej